Na českém trhu vzroste podíl chytrých telefonů na 90 procent

Podíl chytrých mobilních telefonů na celkovém prodeji v ČR se letos přiblíží 90 procentům. Za posledních pět let jejich rozšíření vzrostlo čtyřnásobně na únorových 76 procent. Vyplývá to ze statistiky operátora T-Mobile.

Celkový prodej mobilních telefonů na českém trhu by měl podle manažera inovací Jana Fišera letos přesáhnout tři miliony zařízení, stejně jako v loňském roce. Výraznějšímu nárůstu ale bude bránit zaměření zákazníků právě na chytré telefony, které jsou proti klasickým přístrojům dražší.

Chytré mobily s operačním systémem tvoří téměř dvě třetiny zařízení používaných v síti T-Mobilu, rychlé připojení přes LTE umožňuje asi sedm procent mobilů. Za poslední rok se podíl smartphonů s LTE zvýšil z jedné čtvrtiny na 75 procent. Na konci roku by měl mít LTE téměř každý prodávaných chytrý telefon.

Vedle smartphonů roste zájem i o tablety. Zatímco před dvěma lety tabletům patřilo jedno procento v prodejích chytrých mobilních zařízení, letos už to bylo více než 20 procent.

Jarní mobilní trh podpoří řada novinek. Dnes se začíná prodávat nová vlajková loď HTC s označením One M9, během měsíce přijde nový Samsung Galaxy S6 a chytrý telefon se zakřiveným displejem LG G Flex2.

V Česku je více než 14 milionů aktivních SIM karet, z toho přes 12 milionů v mobilních telefonech a zbytek v dalších zařízeních připojených přes mobilní sítě. Průměrné stáří mobilů používaných v Česku jsou asi čtyři roky.

 

Zdroj: ČTK

Na českém trhu vzroste podíl chytrých telefonů na 90 procent Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.