Na žebříček nejbohatších lidí měla vliv ruská hospodářská krize, utrpěl tím i Petr Kellner

Žebříček nejbohatších lidí sestavovaný každoročně magazínem Forbes letos ovlivnily zejména boje na Ukrajině a s nimi spojené protiruské sankce. Roli hrálo i posílení dolaru vůči euru a propad cen ropy. Situace v Rusku se podepsala i na hospodaření nejbohatšího Čecha Petra Kellnera, jenž v žebříčku klesl na 160. místo. Jeho majetek se ztenčil téměř o 2,5 miliardy dolarů. O nejbohatších lidech světa mluvil ve Studiu ZET šéfredaktor magazínu Forbes Petr Šimůnek.  

„My (Češi, pozn. red) jsme to měli tak, že vlastně každý rok na žebříčku někdo přibyl. Teď je to poprvé po pěti letech, kdy někdo ubyl. Zdeněk Bakala z žebříčku vypadl, ale přes tu hranici miliardy dolarů se nedostal jen těsně. Jeho majetek jsme spočítali na 934 milionů dolarů,“ řekl Šimůnek.

Ze seznamu nejbohatších lidí se loni nejlépe dařilo třetímu Warrenu Buffetovi, který svůj majetek rozmnožil o téměř 15 miliard dolarů. Největší propad naopak zaznamenal nejbohatší muž Afriky Aliko Dangote, který podniká ve stavebnickém průmyslu. Ze svého majetku ztratil 10 miliard dolarů.

Nejvíce miliardářů přibylo na seznam Forbesu z Číny. Počet Číňanů v žebříčku se se zvýšil o 71 miliardářů na 223 lidí. Největší množství miliardářů obhájily s počtem 541 lidí Spojené státy americké. „Kdyby se Kalifornie počítala jako samostatný stát, tak se v počtu miliardářů stane třetí nejúspěšnější zemí. Miliardářů tam je 131 a přibývají největší měrou,“ informoval Šimůnek. V Kalifornii se lidem daří kvůli technologickému průmyslu. Člověk tam díky tomu může zbohatnout nejrychleji. Letos přibylo v Silicon Valley 23 miliardářů.

Na seznamu časopisu Forbes loni přibylo celkem 290 nových miliardářů. Jedním z nich je bývalá basketbalová hvězda z NBA Michael Jordan, který vydělává především na reklamní smlouvě s oděvní firmou Nike. Dále mezi ně patří například Maria Franca Fissolo z Itálie. Ta po svém manželovi Michelu Ferrerovi zdědila potravinářskou společnost Ferrero.

„Nejmladší miliardář je čtyřiadvacetiletý Even Spiegel, který je ze společnosti Snapchat, což je pro mě nepochopitelná aplikace, která vám posílá smsky nebo fotky, které za deset sekund zmizí. A on má díky této aplikaci přes tři miliardy dolarů,“ sdělil Šimůnek.

 

Celý rozhovor s šéfredaktorem magazínu Forbes Petrem Šimůnkem si můžete poslechnout v playeru výše.

Zdroj: Zet

 

Na žebříček nejbohatších lidí měla vliv ruská hospodářská krize, utrpěl tím i Petr Kellner Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Nezaměstnanost ve Francii vzrostla na 10,4 procenta

    Společnost ·

    Nezaměstnanost ve Francii v loňském čtvrtém čtvrtletí loni vzrostla na 10,4 procenta, oproti předchozímu čtvrtletí tak vstoupla podle dnešní zprávy francouzského stati…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.