Na DPH se daří vybírat meziročně více peněz, v prvním čtvrtletí roku o 15 %

Finanční správa vybrala letos v rámci prvních tří měsíců na dani z přidané hodnoty o 8,25 miliardy korun meziročně více. Oproti stejnému období roku 2016 vybrala o 15 procent více. V diskusním pořadu České televize Otázky Václava Moravce to v neděli řekl ředitel Generálního finančního ředitelství (GFŘ) Martin Janeček.

Podle něj pomohlo zejména zavedení kontrolního hlášení, které bylo zavedeno loni jako opatření proti daňovým únikům. Data jsou včetně hospodářského růstu, dodal.

Ministerstvo financí už na začátku měsíce uvedlo, že podle jeho odhadů přispělo kontrolní hlášení za rok 2016 k lepšímu výběru DPH částkou 10,2 až 12,6 miliardy korun. Z této daně stát loni získal téměř 350 miliard korun, meziročně zhruba o 18 miliard korun více. Janeček v neděli doplnil, že dosud kontrolní hlášení přineslo 20 miliard korun. „Těch 20 miliard korun je ve státním rozpočtu,“ dodal.

Bývalý zástupce ředitele GFŘ Jiří Žežulka, který byl před Janečkem vedením správy pověřen, podotkl, že výkladu čísel za loňský rok příliš nerozumí. „Když odečteme vliv kontrolního hlášení, tak jak je prezentováno, tak to znamená, že jsme vlastně docílili nárůstu inkasa (čistého ekonomického růstu) někde maximálně kolem dvou procent. To je přece kriticky málo,“ uvedl. Janeček tuto Žežulkovu interpretaci odmítl.

Podle bývalé náměstkyně ministra financí Simony Hornochové čísla takto dopočítat nejde. „Souhlasím s tím, že ne celý růst HDP generuje DPH,“ uvedla.

Kontrolní hlášení se týká zhruba 500 tisíc poplatníků. Firmy musí podávat kontrolní hlášení každý měsíc. Pro fyzické osoby, které jsou plátci DPH, je lhůta pro kontrolní hlášení závislá na lhůtě přiznání u DPH. Fyzické osoby mohou přiznání podávat měsíčně nebo čtvrtletně.

Účastníci diskuse se v neděli vyjádřili také k takzvaným korunovým dluhopisům. Záležitost se týká mimo jiné ministra financí Andreje Babiše (ANO), jenž v minulosti nakoupil skoro za 1,5 miliardy korun korunové obligace skupiny Agrofert, kterou tehdy vlastnil. Čelí kvůli tomu podezření z daňových úniků.

Hornochová uvedla, že emise korunových dluhopisů při určitých podmínkách naplní podle ní jako daňové odbornice z technického hlediska definici zneužití práva. „Pokud vydáváte soukromé emise svým známým privátním investorům v objemech desítek milionů až jednotek miliard korun, tak nominální hodnota každého jednotlivého dluhopisu jedna koruna za mě nemá byznysově vůbec žádné opodstatnění jiné, než dosáhnout daňové výhody. To přesně naplní definici zneužití práva,“ uvedla.

Podle Janečka ale tato pravidla nastavil stát, o zneužití práva tedy nejde. „U zneužití práva by musela být naplněna celá řada dalších kritérií, účelových transakcí a podobně,“ dodal.

 

 

Zdroj: ČTK

Na DPH se daří vybírat meziročně více peněz, v prvním čtvrtletí roku o 15 % Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

 1. V USA narůstá počet nedokončených ropných vrtů

  Byznys ·

  Američtí producenti ropy z břidličných hornin v současné době těží nejvyšším tempem za rok a půl, zároveň ale nechávají na největších polích nedokončen rekordní počet …

 2. Pět map demonstrující limity čínské moci

  Společnost ·

  Východní Asie se dělí na čtyři části. Konkrétně jde o pacifické souostroví, čínskou pevninu, Korejský poloostrov a Indočínu. Východní Asie je, co se týče hospodářství,…

 3. V dubnu se v Praze otevře uruguayský konzulát

  Komerční sdělení ·

  Budoucí honorární konzulka Uruguaye, Adriana Dergam, ve středu 22. března oznámila otevření uruguayského konzulátu v Praze. K samotnému otevření dojde v dubnu letošníh…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.