Na Donbasu se podle OSN nebezpečně zvyšuje počet civilních obětí

Počet civilních obětí ostřelování a explozí min na východě Ukrajiny nebezpečně stoupá, v červnu se oproti květnu zdvojnásobil. V Ženevě to dnes uvedl vysoký komisař OSN pro lidská práva Zajd Raad Husajn. V červnu podle něj došlo na východě Ukrajiny ke zranění nebo zabití 69 lidí, v červenci bylo obětí ještě o čtyři více.

Obě strany konfliktu, tedy proruští separatisté i jednotky ukrajinské armády, podle Husajna trvale porušují dohodnuté příměří. Od loňského srpna je situace v oblasti nejdramatičtější. „Civilisté se znovu musejí ukrývat v improvizovaných krytech. Cena za porušování příměří je pro ženy, muže i děti příliš vysoká,“ uvedl komisař OSN.

Zjištěné civilní oběti dokazují, že nutnost ochrany obyvatelstva před následky války ignoruje jak ukrajinská armáda, tak povstalci, řekl dále. „Humanitární týmy působící na obou stranách konfliktu zaznamenávají případy rabování obytných domů, bombardování škol a nemocnic,“ konstatoval Husajn a vyzval obě bojující strany, aby dodržovaly ustanovení minských mírových dohod uzavřených loni v únoru.

Od dubna 2014 si válka na Donbasu podle OSN vyžádala přes 9500 lidských životů. Průmyslová oblast na východě Ukrajiny je prakticky v troskách.

 

Zdroj: ČTK

Na Donbasu se podle OSN nebezpečně zvyšuje počet civilních obětí Foto: Sergey Kamshylin / Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.