Na Donbas dorazil ruský konvoj s pomocí pro Debalceve, ukrajinští celníci jej nezkontrolovali

Humanitární konvoj z Ruska dnes dorazil na východ Ukrajiny, aby podle ruských médií podpořil především město Debalceve, jež ve čtvrtek dobyly povstalecké oddíly. Kamiony s léky a potravinami přejely hranice, aniž by prošli kontrolou ukrajinské celní správy.  

Třicet nákladních automobilů vyloží 200 tun nákladu v Doněcku a Luhansku, odkud pak budou povstalci rozesílat pomoc potřebným, napsala agentura TASS. Hlavním příjemcem bude Debalceve, kam budou převezeny zejména léky a potraviny. Kolonu ruské úřady sestavily urychleně s ohledem na změněnou situaci na frontě.

Ukrajinští celníci ruskou humanitární zásilku neodbavili, stejně jako v případě všech předešlých konvojů. Podle ruských médií se k odbavení odmítli dostavit. Na místě ale údajně byli zástupci kontrolní mise Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE).

Rusko od počátku konfliktu vyslalo na ukrajinský Donbas celkem už patnáct kolon bílých kamionů, které podle Moskvy dopravily potřebným stovky tun humanitární pomoci. Podle ukrajinských úřadů ruské automobily vjíždějí na Ukrajinu ilegálně.

Jejich náklad je navíc podle Kyjeva určen hlavně povstaleckým bojovým oddílům, které touto cestou doplňují své zásoby. Podle obyvatel Donbasu se navíc část ruských zásilek dostává do rukou překupníků, kteří zboží prodávají na černém trhu.

 

Zdroj: ČTK

Na Donbas dorazil ruský konvoj s pomocí pro Debalceve, ukrajinští celníci jej nezkontrolovali Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.