Na co si dát největší pozor při prázdninovém provozu?

Červenec a srpen jsou co do počtu dopravních nehod nejnebezpečnějšími měsíci v roce. Důvodem je prázdninový provoz na silnicích. Nejen, že je v tomto období provoz hustší, řidiči často při dlouhých cestách podceňují své schopnosti. Na co si dále dát o prázdninách na silnici pozor?

Mohlo by vás zajímat

Při cestách na dovolenou je třeba mít na vědomí, že se na silnici mnohem častěji vyskytují řidiči, kteří nejsou zvyklí jezdit dlouhé trasy a často zkušenosti s hustotou provozu. Na rozdíl od zkušenějších řidičů tak nemají dostatečné schopnosti předvídat.

Velký podíl na vzniku dopravní nehody má také únava. I proto je podle BESIPu nejkritičtější čas na silnicích mezi půlnocí a čtvrtou hodinou ranní. Řidiči by tak neměli na dlouhé cesty vyjíždět, pokud se necítí fit. Před delší cestou se doporučuje dobře vyspat, protože nedostatek odpočinku se projeví snížením postřehu, soustředěnosti a prodloužením reakční doby. Pozor také na poslech monotónní, příliš hlasité hudby.

Pociťuje-li řidič bolest v zádech, strnulost, bolení nohou, pálení očí, nebo bolení hlavy, měl by okamžitě zastavit na nejbližším odpočívadle a protáhnout se, nebo se rovnou na chvíli prospat. 

Kromě dovolenkářů v létě také častěji vyrážejí na silnice lidé, kteří jedou za zábavou nebo festivaly. Hlavně večer a v noci by tak řidiči měli dávat větší pozor, a to jak na chodce na neosvětlené silnici, tak na auta, která řídí člověk pod vlivem alkoholu.

Další rizika, na která myslet:

- nesoustředěnost, nervozita, stres

- neznalost trasy a neaktuální navigace

- špatný technický stav vozidla

- přetížené vozidlo

- cyklisté na silnicích

 

 

 

 

 

Projekt Dopravní jednička je realizován za přispění finančních prostředků z fondu zábrany škod České kanceláře pojistitelů.

Zdroj: Youradio News 

Na co si dát největší pozor při prázdninovém provozu? Foto: shutterstock.com - ilustrační foto

reklama

Další články

 1. Jaký vliv má na vládu prezident Zeman a KSČM?

  Společnost ·

  České deníky si ve čtvrtek především všímají vlivu komunistů a prezidenta Miloše Zemana na vládu premiéra Andreje Babiše (ANO). Staronový předseda vlády se podle nich …

 2. Rath je vinen, rozhodl podruhé soud

  Společnost ·

  Krajský soud v Praze podruhé uznal bývalého středočeského hejtmana Davida Ratha vinným z korupce a ovlivňování zakázek ve Středočeském kraji. Trest mu vyměřil stejný j…

 3. Turecko si uzavírá cestu ke vstupu do EU

  Společnost ·

  Přístupové rozhovory Evropské unie s Tureckem uvízly na mrtvém bodě. Ministři zemí osmadvacítky v Lucemburku rozhodli, že jejich kapitoly nehodlají otevírat. Jednat ne…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.