Čína chce podpořit růst ekonomiky, investuje stovky miliard na výstavbu železničních spojů

Čína schválila projekty na výstavbu železničních spojů a systémů podzemní dráhy za 250 miliard jüanů (974 miliard korun). Podle agentury Reuters to dnes uvedla čínská Národní rozvojová a reformní komise (NDRC). Čínská ekonomika je druhou největší na světě, ale její růst nyní zpomaluje. Z toho důvodu čínská vláda zvyšuje úsilí, jak růst podpořit. 

Zelenou dostalo šest projektů, mezi nimiž je například systém podzemní dráhy v Čcheng-tu, největším městě na jihozápadě Číny. Další projekty se týkají železniční dráhy spojující města Čching-tao a Ťi-nan na východě země, či dvou nových železničních spojení mezi městy v autonomní oblasti Vnitřní Mongolsko a vysokorychlostní železniční trati z Pekingu do Šen-jangu, hlavního města provincie Liao-ning na severovýchodě Číny.

Pětice projektů byla schválena v prvních dvou měsících roku, šestý projekt dostal zelenou v květnu, uvedla komise.

Čínský hospodářský růst zpomalil v letošním prvním čtvrtletí na šestileté minimum sedm procent. Na slabším růstu se podepsal útlum poptávky na domácím trhu i v zahraničí. Čínští činitelé minulý týden nařídili bankám, aby nepřestaly poskytovat finanční prostředky na stavební projekty, které rozběhly místní vlády.

Údaje čínského ministerstva financí z minulého čtvrtka pak ukázaly, že fiskální výdaje Číny se v dubnu v meziročním srovnání zvýšily o 33,2 procenta. V březnu meziroční nárůst dosahoval 4,4 procenta.

 

Zdroj: ČTK

Čína chce podpořit růst ekonomiky, investuje stovky miliard na výstavbu železničních spojů Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.