Čína bude s podílem 30,34 % podle očekávání největším akcionářem, následuje Indie a Rusko

Čínské ministerstvo financí v pondělí oznámilo, že Čína bude mít v Asijské bance pro investice do infrastruktury (AIIB) podíl 30,34 procenta. Stane se tak podle očekávání největším akcionářem nové investiční banky. Druhým největším akcionářem bude Indie, následují Rusko, Německo a Jižní Korea. 

Na hlasovacích právech bude mít Čína podíl 26,6 procenta. Země definované jako „z regionu“ budou v nové bance vlastnit celkem 75 procent.

V Pekingu se v pondělí sešli delegáti z 57 zemí, aby se zúčastnili podpisu stanov nové banky a stanovení akciových podílů a hlasovacích práv. Smluvní ustanovení podepsalo zatím 50 zemí, zbývajících sedm, což je Dánsko, Kuvajt, Malajsie, Filipíny, Nizozemsko, Jihoafrická republika a Thajsko, zatím ještě nezískalo k podpisu domácí souhlas.

AIIB má schválené základní jmění 100 miliard dolarů (2,5 bilionu korun). Rozděleno bude do akcií v hodnotě 100 tisíc dolaru za kus.

Ministerstvo dodalo, že počáteční podíly a hlasovací práva Číny a dalších zakládajících členů budou postupně ředěny, spolu s tím, jak se budou připojovat další členové. Po získání souhlasu většiny ve správní radě může AIIB také zvýšit svůj základní kapitál a snížit podíl zemí v regionu, ale ne pod 70 procent, uvedla agentura Reuters.

AIIB má být institucí pro financování výstavby silnic, železnic, elektráren či telekomunikačních sítí v Asii. Z velkých zemí se projektu odmítly účastnit Spojené státy a Japonsko.

 

Zdroj: ČTK

 

Čína bude s podílem 30,34 % podle očekávání největším akcionářem, následuje Indie a Rusko Foto: ČTK/ZUMA/Li Xin

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.