Na australském mediálním trhu dochází k největší změně za desetiletí

Australský vydavatel novin Fairfax Media se domluvil na převzetí s televizní sítí Nine Entertainment Co. Holdings Ltd. za 2,16 miliardy australských dolarů (35,1 miliardy Kč). Dohoda představuje jednu z největších změn na australském mediálním trhu za desetiletí. Díky ní dojde k vytvoření nové největší mediální společnosti v zemi, přeskočí i australskou divizi firmy News Corp.

Sloučená firma se bude jmenovat Nine a bude aktivní v oblasti tištěných médií, televize, rozhlasu i na trhu streamovacích služeb, kde bude konkurentem Netflixu. Akvizice se uskuteční částečně v hotovosti a částečně formou výměny akcií. Akcionáři Nine tak po jejím dokončení budou vlastnit 51,1 procenta sloučené společnosti, akcionáři Fairfaxu zbývajících 48,9 procenta.

Dohodu musí schválit regulační úřady a akcionáři. Premiér Malcolm Turnbull plán na spojení obou firem přivítal. Odbory zastupující novináře Fairfaxu však vyzvaly australský antimonopolní úřad, aby fúzi zablokoval, protože snižuje různorodost na jednom z nejvíce koncentrovaných mediálních trhů světa. Také někteří akcionáři nejsou z dohody nadšení.

Dohoda přichází v době, kdy mediální podnikatelé po celém světě utrácejí miliardy dolarů za koupi nových aktivit, které se jim hodí v boji o příjmy z reklamy s firmami Facebook a Google. Zmírnění australského zákona o vlastnictví dvou nebo více spřízněných podniků v roce 2017 usnadnilo fúzi vydavatelů a vysílacích firem a očekává se, že povede k dalšímu slučování, které již lze vidět na jiných rozvinutých mediálních trzích.

Fairfax je součástí australského života 177 let. Vydává mimo jiné Sydney Morning Herald a Australian Financial Review. Stejně jako jiní vydavatelé novin po celém světě se i Fairfax dostal v posledních letech do finančních problémů kvůli poklesu příjmů. Dohoda znamená, že firma se vzdá jména svého zakladatele Johna Fairfaxe.

 

 

Zdroj: ČTK

Na australském mediálním trhu dochází k největší změně za desetiletí Foto: Michal Kvapil / YRN

reklama

Další články

 1. Jaká byla cesta k nové kubánské ústavě?

  Společnost ·

  Kubánský parlament v neděli jednomyslně schválil návrh nové ústavy, která oficiálně uznává soukromé vlastnictví a volný trh. Její přijetí slavili i zástupci kubánské L…

 2. Puigdemont se vrací ze Španělska do Belgie

  Společnost ·

  Bývalý katalánský předseda vlády Carles Puigdemont, o jehož vydání z Německa do Španělska usiloval Madrid, se o víkendu vrátí do Belgie, kam se po útěku z vlasti uchýl…

 3. Firmě Coca-Cola stoupl zisk o 69 %

  Byznys ·

  Americký nápojový gigant Coca-Cola ve druhém čtvrtletí zvýšil zisk o 69 procent na 2,32 miliardy dolarů (51 miliard Kč). Výsledky předčily odhady analytiků. Podle stře…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.