Na aténské burze se po pěti týdnech znovu obchoduje, akcie se prudce propadají

Akciová burza v Aténách obnovila v pondělí po pětitýdenní přestávce provoz. Hlavní index řeckých akcií se na začátku obchodování propadl až o 22,8 procenta. Akcie největší řecké komerční banky National Bank of Greece ztratily 30 %.  Více už kvůli dosažení maximálního denního propadu ztratit nemohly. Informace vyplývají z dat uveřejněných burzou. Agentura Reuters uvedla, že jde o největší procentní propad v historii. 

Akciová burza byla spolu s řeckými bankami uzavřena 29. června. Stalo se tak v rámci omezení pohybu kapitálu, které mělo zamezit masivnímu odlivu peněz a zabránit odchodu Řecka z eurozóny. Banky se znovu otevřely už 20. července, výběry z účtů ale zůstaly omezeny.

Omezení platí i pro domácí investory na aténské burze. Podle plánu, který schválila Evropská centrální banka (ECB), mohou k nákupu akcií využívat pouze nové finanční prostředky ze zahraničí, hotovost, kterou mají doma či v bezpečnostní schránce, nebo prostředky z nových bankovních účtů založených poté, co byl minulý pátek vydán výnos upravující pravidla fungování akciového trhu. Omezení mají zabránit odlivu kapitálu z řeckých bank.

Na zahraniční investory se žádná nová omezení nevztahují.

 

Zdroj: ČTK

Na aténské burze se po pěti týdnech znovu obchoduje, akcie se prudce propadají Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.