Na Aljašce objevili největší americké pozemské naleziště ropy za posledních 30 let

Až 1,2 milionu barelů ropy čítá ropné naleziště v americkém státě Aljaška. Podle CNN se jedná o největší pozemský objev ropy v USA za posledních 30 let. Nález by mohl zachránit tamní rozpočtové problémy, které vyplývají z pádu cen ropy v minulém roce.

Španělský ropný gigant Repsol a jeho americký partner Armstrong Energy oznámili nález ve čtvrtek. Podle nich by produkce z nového naleziště mohla začít na začátku roku 2021 a představovat až 120.000 barelů denně.

Nové zdroje ropy byly nalezeny v okrese North Slope v oblasti zvané Podkova. Tu vlastní ze 75 procent americká firma Armstrong Energy, Repsol pak vlastní zbytek. „Zajímavostí tohoto objevu je, že North Slope byl dříve považovanýza téměř vyčerpaný, že je na kahánku. Tohle je ale významný objev,“ řekl pro CNN mluvčí Repsolu Kristian Rix.

Tato zpráva ovšem nebude snadná pro investory, které znepokojuje nadbytek ropy USA. Existují rostoucí náznaky, že producenti ropy z břidlice se chystají rozjet svoji produkci poté, co přežili dvouletou cenovou válku s kartelem OPEC, píše server CNN.

Objev je však podle CNN velkou výhrou pro samotnou Aljašku, čelí nejvyšší nezaměstnanosti z amerických států právě díky problémům v ropném sektoru. Hrubý domácí produkt zde klesá už od roku 2012. Aljaška je přitom závislá na příjmech z ropy a zemního plynu. 

 

 

Zdroj: CNN, Zet

 

 

Na Aljašce objevili největší americké pozemské naleziště ropy za posledních 30 let Foto: shutterstock.com

reklama

Další články

 1. Praha navrhuje změnu zákona kvůli metru D

  Společnost ·

  Praha se společně s dopravním podnikem (DPP) chystá iniciovat změnu drážního zákona. Důvodem je stavba trasy metra D, která je plánována bez řidiče. To dosud zákon neř…

 2. Rozhovory o brexitu by mohly začít už v úterý

  Společnost ·

  Návrh zákona, který má vládě premiérky Theresy Mayové umožnit zahájení procesu vystoupení Británie z Evropské unie, bude s velkou pravděpodobností schválen do pondělní…

 3. Nizozemsko vykázalo tureckou ministryni ze země

  Společnost ·

  Nizozemské úřady označily tureckou ministryni pro záležitosti rodiny Fatmu Betül Sayan Kayaovou za nežádoucí osobu a eskortovaly ji do Německa, odkud do země přijela. …

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.