Čína a EU jsou podle Trumpa rozmazleny obchodními vztahy s USA

Čína a Evropská unie si zvykly od Spojených států v rámci obchodních vztahů vždy dostat vše, co chtějí. Ve čtvrtek to uvedl americký prezident Donald Trump, který oba zásadní obchodní partnery USA označil za „velmi rozmazlené“. Současné obchodní rozhovory mezi americkými a čínskými představiteli ve Washingtonu podle něho stěží přinesou uspokojivý výsledek, uvedla agentura Reuters.

„Pochybuji o tom, protože Čína se stala velmi rozmazlenou. Evropská unie se stala velmi rozmazlenou. Další země se staly velmi rozmazlenými, protože vždy dostanou sto procent všeho, co kdy chtějí po Spojených státech. Ale my nemůžeme dopustit, aby se to dělo nadále,“ řekl Trump novinářům v Oválné pracovně Bílého domu v době probíhajících americko-čínských obchodních jednání na vysoké úrovni.

USA mají s Čínou podle oficiálních amerických údajů deficit obchodní bilance přes 375 miliard dolarů (8,1 bilionu korun), v minusu jsou podle čtvrtečního vyjádření Trumpa i v obchodování s EU. Šéf Bílého domu, který dlouhodobě používá ostrá slova na adresu Číny kvůli obchodní bilanci i krádežím duševního vlastnictví, nedávno pohrozil zavedením cel na stovky druhů čínského zboží v hodnotě přes 150 miliard dolarů ročně. Peking již představil své plány na odvetná opatření a na finančních trzích panují obavy, že spor mezi těmito dvěma největšími ekonomikami světa přeroste v obchodní válku.

Země EU naproti tomu od Washingtonu dostaly dočasnou výjimku ze zavedených cel na dovoz oceli a hliníku do USA, která se Číny týkají.

 

 

Zdroj: ČTK

Čína a EU jsou podle Trumpa rozmazleny obchodními vztahy s USA Foto: lev radin / Shutterstock.com: Americký prezident Donald Trump

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.