Číně se nelíbí netransparentnost WhatsAppu, blokuje jej čím dál více

V Číně došlo z velké části k zablokování populární komunikační aplikace WhatsApp. Otevřená observatoř síťových interferencí (OONI) uvedla, že čínští poskytovatelé internetových služeb začali přístup k aplikaci spadající pod firmu Facebook omezovat v sobotu. O novém vývoji informuje zpravodajský portál CNN. 

Uživatelé v Číně referovali v úterý o výpadcích komunikační platformy. Nejde přitom o ojedinělou situaci. K výpadkům WhatsAppu na území Číny došlo již několikrát během posledních měsíců. WhatsApp odmítl vyvíjející se stav komentovat.

Nejnovější krok cenzury přichází před v pořadí devatenáctým národním kongresem vládnoucí čínské komunistické strany. Na citlivém shromáždění, které se koná jednou za pět let, vláda vybere politické vůdce a určí své priority. Čína již pravidelně před klíčovými komunistickými schůzemi zpřísňuje podle CNN internetová omezení.

Čínská vláda má pod svojí kontrolou obrovský nástroj internetových filtrů známý jako velký firewall. Pomocí něho režim prezidenta Si Ťin-pchinga cenzuruje obsah, který vnímá jako škodlivý.

Uživatelé aplikace WhatsApp s mezinárodními SIM kartami a daty nepocítili výpadky. Omezení se ovšem dotkla čínských uživatelů.

Cenzura směrem ke komunikační aplikaci WhatsApp zasáhne dlouhodobé úsilí ředitele Facebooku Marka Zuckerberga. Ten se své služby snaží podle CNN protlačit i právě na území Číny.

Velké americké společnosti již řadu let mají zakázaný přístup na čínském trhu. Konkrétně pak jde o Facebook, Instagram, Twitter a Google. Někteří lidé to obcházejí vytvářením virtuálních osobních sítí nebo pomocí nástrojů, jež maskují internetovou komunikaci. Čínské vládě se na WhatsAppu nelíbí, že podle CNN používá silné šifrování.

Vláda totiž chce sledovat internetovou komunikaci a řídit své občany. Čínští hlavní představitelé tak raději povolí aplikaci, kterou budou moct sledovat.

 

Zdroj: CNN, Zet

Číně se nelíbí netransparentnost WhatsAppu, blokuje jej čím dál více Foto: Michal Kvapil / Zet

reklama

Další články

 1. V Dubaji došlo k testování létajícího taxi

  Tech ·

  V Dubaji došlo v pondělí k testovacímu letu bezpilotního letounu, který by v brzké době měl zastávat funkcí létajícího taxíku. Informaci uvedla agentura Reuters. Dron …

 2. Ceny ropy se vyšplhaly na dvouleté maximum

  Byznys ·

  Ceny ropy se v pondělí vyšplhaly na nejvyšší úroveň od července 2015. Způsobila to hrozba Turecka o zavření ropovodu z iráckého Kurdistánu do jeho přístavů. Důvodem by…

 3. Euro po volbách v Německu oslabilo

  Byznys ·

  Evropská měna zahájila nový týden poklesem. Mohou za to nejasné výsledky voleb v Německu. Americké měně k růstu pomohly také volby na Novém Zélandu. …

 4. Trump omezuje vstup do USA dalším zemím

  Společnost ·

  Americký prezident Donald Trump přijímá nová protiimigrační opatření, zahrnující nově tři další státy. Zákaz cestovat do Spojených států se tak podle tiskových agentur…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.