Mzdy zrychlí podle ekonomů svůj růst

Zpomalení růstu mezd ve třetím čtvrtletí ve srovnání s druhém čtvrtletím je dočasné a v dalších čtvrtletích tempo růstu mezd opět zrychlí. Informace vycházejí z vyjádření ekonomů. Zvyšování mezd způsobila zejména situace na trhu práce, kdy společnosti stále obtížněji kvůli výkonu ekonomiky shánějí zaměstnance. Průměrná mzda v Česku v letošním třetím čtvrtletí meziročně stoupla o 6,8 procenta na 29 050 korun. Zaměstnanci tak dostávali v hrubém průměrně o 1840 korun víc než před rokem. Reálně po zohlednění růstu spotřebitelských cen měsíční výdělek vzrostl o 4,2 procenta. Obecně platí, že dvě třetiny zaměstnanců na průměrnou mzdu nedosáhnou. Ve druhém čtvrtletí průměrná mzda stoupla meziročně o 7,6 procenta, reálně pak o 5,3 procenta.

„Zásadní podíl na zvyšování mezd má velmi napjatá situace na trhu práce. Míra nezaměstnanosti prohlubuje svá minima a počet volných pracovních míst dosahuje historických maxim. Navíc ekonomika velmi silně roste a dává tím prostor pro další zvyšování odměn pro zaměstnance. Na druhou stranu je jasné, že takto vysoký nárůst mezd je dlouhodobě neudržitelný,“ uvedl ekonom Komerční banky Viktor Zeisel.

V listopadu přitom podle analytika Raiffeisenbank Milana Frydrycha dále klesala míra nezaměstnanosti, což podle něj ještě více zvýší tlak na růst mezd i ve čtvrtém čtvrtletí. „Nadprůměrný růst mezd bude pokračovat i v prvním čtvrtletí příštího roku a poté mírně zpomalí díky vyšší srovnávací základně a zchlazení ekonomiky,“ uvedl.

Zpomalení růstu mezd považuje přitom hlavní ekonom UniCredit bank Pavel Sobíšek za přechodnou záležitost. „Již v posledním letošním čtvrtletí pravděpodobně uvidíme opětné zrychlení nad meziročních osm procent. Letošní celoroční přírůstek průměrné mzdy kolem sedmi procent bude podstatně nad růstem produktivity, což oslabuje konkurenceschopnost ekonomiky a bude při pokračujícím silném růstu mezd letos tlačit na její strukturální změny,“ uvedl.

I podle analytika ČSOB Petra Dufka poslední čtvrtletí roku bude ve znamení opětovného zrychlení růstu mezd. „Projeví se na něm totiž od listopadu realizované navyšování platů ve veřejném sektoru a nepochybně i dále se prohlubující nedostatek zaměstnanců v podnikatelské sféře,“ uvedl.

 

 

Zdroj: ČTK

Mzdy zrychlí podle ekonomů svůj růst Foto: Michal Kvapil / Zet

reklama

Další články

  1. Polovina Britů je pro další referendum o brexitu

    Společnost ·

    Polovina Britů je pro uskutečnění dalšího referenda o tom, zda má jejich země opustit Evropskou unii. Vyplývá to podle agentury Reuters z průzkumu veřejného mínění, je…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.