Mzdy v Česku rostou, chybí ale kvalifikovaní zaměstnanci s angličtinou

Po několika letech stagnace přistupují firmy k výraznějšímu zvyšování finančního ohodnocení kvalifikovaných zaměstnanců. Mzdy rostou nejvíce absolventům. Je to pak o 10 až 15 %. Naopak nejméně stoupají vrcholovým manažerům. Důvodem zvyšování platů je i nedostatek zaměstnanců. Ředitel společnosti Hays Ladislav Kučera na rádiu Zet říká, že navzdory zvyšujícím se platům firmy postrádají pracovníky s jazykovou vybaveností. Značně pokulhávají běžné jazyky, jako jsou angličtina a němčina. 

Často zmiňovaným problémem, s nimž se setkávají čeští zaměstnavatelé, je nedostatek zaměstnanců. Portfólio dovedností, které pracovníci nabízejí, ale není často dostačující. Chybí jim totiž potřebná kvalifikace. Jedná se jak o jazykovou vybavenost kandidátů, tak i o kvalifikace v oboru, ve kterém se chtějí uplatnit.

Jádro tohoto problému tkví i ve školství. Absolventi českých vysokých škol by měli mít vyšší jazykové dovednosti, než se kterými školu vlastně vychodí. Zaměstnavatelé se pak při pohovoru nebo už po výběru kandidáta dozvídají, že jazyková vybavenost kandidáta není taková, jaká se zdá být. Problémem je zejména aktivní užívání angličtiny. Zaměstnavatelé se kvůli těmto skutečnostem dostávají do patové situace. Volné pracovní pozice musí totiž i přes nízkou kvalifikaci zaplnit.

Zaměstnanci proto i dobrou jazykovou vybavenost umí ocenit. S jazyky, které jsou velice žádané, se podle Kučery může mzda navýšit až o dvacet procent. 

Počet nezaměstnaných v České republice je zhruba 140 tisíc. Zaměstnavatelé se je musí pokoušet efektivně oslovit. Tím pádem se od nich vyžaduje určitá míra kreativity, ať už se jedná o oblast benefitů, nebo o základní mzdu a bonusové složky. Problémem také podle Kučery zůstávají složitá výběrová řízení, které čítají několik kol a trvají i několik měsíců.

Nejvýraznější růst mezd je v technologiích, nejmenší ve financích

„Průzkum Hays docela potvrdil trend z posledního roku možná i dvou, kde se nám čím dál více otevírají nůžky a prohlubuje se rozdíl mezi poptávkou a nabídkou. To znamená, že na trhu práce je obrovské množství pozic a málo kandidátů,“ řekl Kučera na rádiu Zet.

Firmy i kvůli tomu přistupují k zvyšování platového ohodnocení. Nejvýraznější růst zaznamenává oblast technologií, výroby, strojírenství nebo v online a e-commerce. „Menší nárůst jsme zaznamenali v segmentu bankovnictví a finančních institucích, které jsou daleko více konzervativní a nepodléhají takovým rychlým náladám nebo rychlým změnám toho trendu. Tam je to více o stabilitě a dlouhodobosti,“ uvedl Kučera. 

 

 

Článek obsahuje pouze úryvky z rozhovoru s ředitelem společnosti Hays Ladislavem Kučerou. Celý rozhovor si můžete přehrát v playeru výše.

 

Zdroj: Zet

Mzdy v Česku rostou, chybí ale kvalifikovaní zaměstnanci s angličtinou Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Bombový útok v Petrohradu má nejméně 11 obětí

    Společnost ·

    Nejméně 11 mrtvých a pět desítek zraněných si dnes vyžádal výbuch trhaviny v petrohradském metru. Policie explozi vyšetřuje jako teroristický čin, ale nevylučuje ani j…

  2. Nejziskovější automobilkou loňského roku je BMW

    Byznys ·

    Nejziskovější automobilkou na světě byl v loňském roce německý výrobce luxusních vozů BMW. Dosáhl desetiprocentního podílu provozního zisku na celkových tržbách. Druhé…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.