Mzdy na veřejných vysokých školách rostly do roku 2016 monotónně

Na akademické půdě se stále řeší kauza současné rektory Českého vysokého učení technického Aleny Kohoutové. Konkrétně se pak rozebírá její příjem, kdy v roce 2017 dosahoval hodnoty 5,5 milionu korun. Kauza pak podle Aleše Vlka z portálu Vědavýzkum.cz vyvolala diskuze ve dvou směrech a to jaká je výše platů v akademickém světě a jestli máme vůbec právo vědět, jaké jsou platy akademiků.

„Mzdy tří nejvyšších kategorií akademických pracovníků veřejných vysokých škol, profesorů, docentů a odborných asistentů, v období 2011 až 2016 i přes pokles celkových nákladů veřejných vysokých škol v závěru tohoto období monotónně rostly. Průměrná mzda akademického pracovníka v roce 2016 byla 45 484 Kč, byla tedy srovnatelná s průměrnou mzdou výzkumného pracovníka ústavů AV ČR v roce 2016, která činila 48 846 Kč,“ řekl Vlk na rádiu Zet.

Průměrná mzda profesorů v roce 2016 činila 73 351 korun. Docenti poté dosáhly na průměrnou úroveň 56 226 Kč. Odborní asistenti si v průměru vydělali 38 071 korun. Mzdy akademických pracovníků dosahovali v období mezi lety 2015 až 2016. Oproti regionálnímu školství jde o padesát procent vyšší úroveň.

Zveřejňování platů se týká zejména veřejné sféry. Do té patří především veřejné vysoké školy.

„Zatímco dosavadní rozhodovací praxe soudů ve vztahu k poskytování informací o odměňování ve veřejné sféře upřesňovala právo žadatelů na informace na úkor práva příjemců veřejných prostředků na ochranu soukromí, Ústavní soud svým výkladem z konce loňského roku, který více dbá na ochranu soukromí příjemců, ‚zpřísnil‘ pravidla, za kterých lze tyto informace poskytovat,“ sdělil Vlk.

 

 

 

Zdroj: Youradio News

Mzdy na veřejných vysokých školách rostly do roku 2016 monotónně Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Česko je velmocí v prodejích po internetu

    Byznys ·

    Česká republika je velmocí v prodejích na internetu. Více než 43 procent prodejů technického (nepotravinářského zboží) zboží se v ČR uskuteční v internetových obchodec…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.