Mzdy kvalifikovaných pracovníků loni vzrostly o 15 procent

Mzdy kvalifikovaných pracovníků loni stouply v průměru o 15 procent. Rok 2017 přinesl na český pracovní trh tisíce nových příležitostí a často skokový nárůst mezd ve většině oborů. Informace vycházejí z výsledků studie, kterou ve středu zveřejnila mezinárodní personálně-poradenská společnosti Hays na tiskové konferenci. Data získala analýzou mzdového ohodnocení 6000 pracovních nabídek a 21 000 uchazečů.

„Podobně jako v loňském roce jsou žádaní absolventi. Snadněji se uplatní i ti bez zkušeností, pokud však mohou nabídnout relevantní praxi při studiu mají finanční nabídku vyšší v průměru o 15 až 20 procent proti kolegům bez praxe. Po delší době také přibylo příležitostí pro zkušené uchazeče a manažery. I zde rostly mzdy, což v předchozích letech nebylo obvyklé,“ uvedl ředitel Hays Ladislav Kučera.

Výborný stav české ekonomiky, minimální nezaměstnanost, která je podle údajů z prosince 2017 nejnižší v Evropě, a rekordní počet volných pracovních míst způsobil v roce 2017 poměrně prudký růst mezd specialistů napříč obory. Čeští zaměstnanci, vědomi si svých možností na pracovním trhu, jsou podle Kučery více nakloněni ke změně zaměstnavatele a firmy se tak stále více potýkají nejen s problémem, jak obsadit nová pracovní místa, ale i jak klíčové zaměstnance udržet.

Další ekonomický růst a prosperitu firem tak může podle něj zbrzdit kritický nedostatek zaměstnanců, se kterým se potýkají společnosti prakticky ve všech oborech. Řeší ji různými způsoby, změnou náborových strategií, oslovováním uchazečů v zahraničí či urychlováním automatizace.

Lidí s potřebnou kvalifikací je na místním trhu nedostatek, proto se firmy stále častěji obracejí do zahraničí. Zdlouhavá související administrativa a nepružnost systému však rychlost těchto náborů nepříznivě ovlivňuje. Řada pracovních míst zůstává neobsazených i proto, že firmy čekají na ideálního zaměstnance. „Při nezaměstnanosti pod tři procenta a více než 200 000 otevřených pracovních míst v zemi je zřejmé, že na ve všech směrech vyhovujícího uchazeče, který je navíc na pracovním trhu volný, narazíme jen velmi těžko,“ dodal Kučera.

 

 

Zdroj: ČTK

Mzdy kvalifikovaných pracovníků loni vzrostly o 15 procent Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.