„My Češi jsme inženýři, máme tendenci všechno zkomplikovat,“ říká vrcholový manažer Čapek

V dalším vydání pořadu Myšlení první ligy přijal pozvání Jana Mühlfeita vrcholový manažer působící v bankovním či pojišťovnickém sektoru, Jiří Čapek. Řeč byla o dětství, o studiu, nebo o výzvách, které na něj během jeho pracovního života čekaly a čekají.

O čem Čapek mimo jiné hovořil? 

Proč si vybral ke studiu ekonomiku.

"V tu dobu mě ovlivnil můj otec, který mi říkal, abych se naučil něco, o čem v tu chvíli generace kolem mě nemá moc podvědomí.  Potom budu mít výhodu, až budu hledat práci. A právě tržní ekonomika a byznys, byly před devadesátými léty oblastmi, o kterých toho lidé moc nevěděli. Mně to poté, co jsem to začal studovat, začalo i bavit. Zjistil jsem, že ekonomika je na hranici vědy a umění. A Do dnešního dne vlastně nevím, zda to je více umění než věda. Myslím, že to je někde mezi. Já jsem pak v praxi využíval matematické sklony, ale i moje sklony pří řízení lidí. A ekonomika to mixuje dohromady."

O svých silných stránkách

"Umím spolupracovat téměř s každým. A myslím, že umím motivovat lidi, tak, abych z něj dostal to nejlepší, co v něm je."

Nejtěžší pracovní okamžiky

Nejtěžší okamžiky přicházejí pravidelně. Většinou mám takové úkoly, kde je potřeba něco změnit, něco posunout o kousek dál. Součástí toho je vybírat takové lidi, kteří mají smýšlení podobné a umí tu změnu provést. Existuje určité procento lidí, kteří mají ke změně lepší přístup. Jsou lidé, kteří ne že by tu změnu vítali, ale nevadí jim tolik. Je hodně lidí, kteří chtějí věci zlepšit, zdokonalit, spravit. Je třeba je najít. A pokud člověk tyto lidi najde a ti lidé dělají, co je motivuje, co je baví, tak ta změna nastává.  

O multikulturalismu a českém pracovním prostředí

Pro mě je v Česku unikátní na místním pracovním byznysu to, že my jsme národ inženýrů a máme tendenci všechno zkomplikovat. Abychom tu silnou stránku našeho národa uplatnili a ukázali, že jsme v tom nejlepší. Ale svět je o tom, jak dělat složité věci jednoduše. A ne jak udělat složité věci ještě složitější, aby to bylo zajímavější.

Článek obsahuje pouze úryvky rozhovoru mezi Janem Mühlfeitem a Jiřím Čapkem. Celý rozhovor si můžete poslechnout v playeru výše.

Pravidelné rozhovory s hosty rozvojového kouče, mentora a také bývalého prezidenta společnosti Microsoft pro Evropu Jana Mühlfeita na téma osobního rozvoje uvádíme v pořadu Myšlení první ligy na rádiu ZET každé pondělí po 10:45.

Zdroj: ZET

„My Češi jsme inženýři, máme tendenci všechno zkomplikovat,“ říká vrcholový manažer Čapek Foto: Zet

reklama

Další články

1. PPF koupí od MTG bulharskou televizi Nova

Byznys ·

Investiční skupina PPF se dohodla s mezinárodní skupinou Modern Times Group (MTG), že od ní koupí 95 procent bulharské mediální společnosti Nova Broadcasting Group. PP…

2. Skryté ruské tahání za nitky

Společnost ·

Rusko ve snaze změnit geopolitický poměr sil využívá stále častěji metodu zástupných operací vedených skrytými spojenci, od nichž se může v případě potřeby distancovat…

3. Polepšila si ČSSD...?

Společnost ·

Klasickým voličům ČSSD nepříliš známý korektní diplomat, který působí podobně nevýrazně jako Bohuslav Sobotka, nebo i medvěd Balú z Kiplingovy Knihy džunglí je podle k…

4. Zeman nabádal ČSSD, aby jednalo s ANO o vládě

Společnost ·

Prezident Miloš Zeman v neděli nabádal na sjezdu v Hradci Králové sociální demokraty, aby neodcházeli do opozice, ale aby vyjednávali s hnutím ANO o novém kabinetu. Os…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.