Muzeum Perm 36 vybudované z bývalého gulagu končí, provozovatelé byli obviněni z fašismu

Ruské muzeum Perm 36 vybudované z bývalého gulagu bylo donedávna jediným původním pracovním táborem, ve kterém se připomínal způsob, jakým Sovětský svaz zadržoval své politické vězně. Muzeum bylo za vlády prezidenta Dmitrije Medvěděva dokonce podporováno v rámci federálních projektů. Podle předsedy občanského sdružení Gulag.cz Štěpána Černouška se ale vše změnilo s nástupem Vladimira Putina k moci. Černoušek ve Studiu ZET řekl, že je naprosto na místě obávat se současného vývoje v Rusku

O otevření vůbec prvního a také zároveň posledního muzea pracovních táborů zvaných gulagy, ve kterých byly vězněny miliony často nevinných lidí, se zasloužili aktivisté Taťjana Kursinová a Viktor Šmirov.

Dmitrij Medvěděv podle Štěpána Černouška nevyvíjel na kriticky smýšlející jedince a na opoziční skupiny přímý nátlak a právě to umožnilo otevření muzea Perm 36, jehož úkolem bylo zvěčnění památky sovětských represí.

Členové sdružení, které muzeum Perm 36 provozovalo, však byli v souvislosti se svými aktivitami obvinění z propagování fašismu a kvůli sporům s úřady museli ukončit činnost. Muzeum se však nezavřelo, přešlo totiž pod správu místních úřadů. Ty ale podle sdružení Gulag.cz nechaly z expozice odstranit zmínky o vězněných disidentech a jejich roli v boji proti sovětskému zřízení. Muzeum je tak nyní prezentováno jako expozice o vězeňství, kde byli vězněni běžní zločinci.

„Za poslední dva roky od zvolení Vladimira Putina došlo k velké změně a k utahování šroubů, které se stále ještě utahují. A s tím souvisí i dění v muzeu Perm 36. Podle Putina byl rozpad Sovětského svazu největší geopolitickou chybou 20. století. K tomu se hlásí mimo jiné i většinová ruská společnost. Zdůvodňuje si to tím, že dříve bylo všechno dobré a celý svět měl z velkého Sovětského svazu obavy. Vladimir Putin se vlastně snaží v lidech vyvolávat takovou sovětskou nostalgii a pocit, že to bylo to správné období. Do tohoto se dívat kriticky na svou minulost a připomínat, že ten skvělý sovětský systém má na svědomí miliony nevinných obětí a životů se jaksi nehodí do krámu,“ řekl ve Studiu ZET Štěpán Černoušek.

Podle něj se v Rusku hledají a hledaly záminky, jak zdiskreditovat lidi se nevyhovujícím pohledem na minulý i současný režim. Například státní televize NTV vlastněná přes firmu Gazprom státem natočila reportáž, ve které uvedla, že při exkurzích je v muzeu Perm 36 obhajován fašismus.

„Ukrajinští disidenti, kteří byli zadržování v Permu 36, byli označování jako Banderovci. Je to opravdu případ toho nejodpudivějšího způsobu propagandy, který si vlastně dokážeme představit,“ řekl Černoušek. 

 

Celý rozhovor se Štěpánem Černouškem si můžete poslechnout v playeru výše.

 

Zdroj: Zet

Muzeum Perm 36 vybudované z bývalého gulagu končí, provozovatelé byli obviněni z fašismu Foto: shutterstock.com - ilustrační foto

reklama

Další články

 1. Babiš odmítá rozdělení Ukrajiny na dva státy

  Společnost ·

  Podle vicepremiéra a předsedy hnutí ANO Andreje Babiše Česko nesouhlasí s rozdělením Ukrajiny na dvě země, protože země v roce 1938 zažila podobnou zkušenost. Odpovědě…

 2. Euro je vůči dolaru nejníže za 11 a půl roku

  Byznys ·

  Jednotná evropská měna se včera propadla na novou nejnižší hodnotu vůči dolaru. Jedno euro se prodávalo za méně než 1,1 dolaru, což je nejméně od září 2003. Jednotná e…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.