Muskovo přání se splnilo, Tesla převezme jeho společnost SolarCity

Akcionáři americké automobilky Tesla na čtvrtečním shromáždění schválili plán Elona Muska na převzetí výrobce solárních panelů SolarCity. Musk vlastní kolem 20 % z obou společností, je generálním ředitelem Tesly a předsedou SolarCity. Někteří akcionáři se tak v minulosti vyjadřovali, že spojení společností je jasným střetem zájmů. Pro fúzi ale nakonec bylo 85 procent akcionářů.

Dohoda bude Teslu stát 2,6 miliard dolarů. „Myslím, že vaše důvěra bude odměněna,“ řekl Musk po hlasování v rámci otázek a odpovědí. Společně budou podle Muska obě firmy směřovat k urychlení světového přechodu k udržitelné energetice generováním a skladováním čisté energie a zajišťováním dopravy, která ji využívá. Právě to je součástí jeho „Masterplánu“ , o kterém jsme psali zde.

Musk minulý měsíc odhalil solární střešní tašky, které vypadají jako typické šindele, a aktualizovanou verzi baterie Tesla pro domácnosti. Společně tyto produkty mohou moderním domácnostem umožnit přístup k alternativním zdrojům energie a zároveň i k jejímu ukládání. Musk také uvedl, že společnost SolarCity by mohla Tesle příští rok zvýšit extra příjmy až o 1 miliardu dolarů.

SOUVISEJÍCÍ: Musk slíbil, že příští rok podnikne cestu autonomním vozem Tesla z Los Angeles do New Yorku

Zpravodajský server CNN dodává, že letos klesly akcie SolarCity o 60 procent. Právě proto tvrdili někteří kritici, že Musk používá jednu ze svých společností, aby podpořila druhou. 

Tesla na druhou stranu vynakládá miliardy na výstavbu své Gigatovárny, kde chce masově vyrábět baterie do svých elektormobilů Model 3.

SOUVISEJÍCÍ: Tesla rozjíždí svou Gigatovárnu, bude spolupracovat s Panasonicem

Minulý měsíc však Tesla Motors poprvé za více než tři roky vykázala  čtvrtletní zisk. Firma ve třetím čtvrtletí vydělala 21,9 milionu dolarů (přes půl miliardy korun) po ztrátě 229,9 milionu dolarů ve stejném loňském období. Růst tržeb tak pomáhá kompenzovat náklady spojené s připravovaným uvedením elektromobilu Model 3 na trh. Musk uvedl, že firma kvůli tomuto modelu nebude potřebovat žádný dodatečný kapitál. Nevyloučil však, že automobilka časem k navýšení kapitálu přikročí. „Mohou se stát nečekané negativní události,“ upozornil.

 

 

Zdroj: Zet, CNN, Business Insider

 

 

Muskovo přání se splnilo, Tesla převezme jeho společnost SolarCity Foto: Nadezda Murmakova / Shutterstock.com

reklama

Další články

 1. Spojené státy vyzývají Rusko k obnově LinkedInu

  Tech ·

  Spojené státy kritizují rozhodnutí ruské rozhodnutí blokovat internetové stránky sociální sítě LinkedIn. Vyzývají tak k okamžité obnově přístupu na tyto stránky. Cenzu…

 2. Apple pracuje na vývoji chytrých brýlí

  Tech ·

  Americká technologická společnost Apple pracuje na vývoji inteligentních brýlí. Produkt by měl být představen v roce 2018, napsala agentura Bloomberg s odkazem na své …

 3. V Japonsku vzniká nová „Mekka“ pro startupy

  Byznys ·

  Druhé nejmladší město Japonska Fukuoka ležící na jihu ostrova Kjúšú se uchází o titul nejpokrokovějšího města. Je totiž domovem nadějné startupové scény. V tomto příst…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.