Musk slíbil, že příští rok podnikne cestu autonomním vozem Tesla z Los Angeles do New Yorku

Výrobce elektromobilů Tesla bude od nynějška v plné zbroji čekat na nástup autonomních vozů. Svá nově vyrobená auta vybavil pokročilejší soustavou technických zařízení umožňující po přidání softwaru jízdu bez zásahu řidiče. Svůj nový projekt pojmenoval Tesla Vision. Generální ředitel automobilky věří, že jeho plnou funkci bude moct předvést do konce příštího roku. Slíbil, že plně robotickým vozem Tesly podnikne cestu z Los Angeles do New Yorku.

Tesla usiluje o to, aby byla prvním výrobcem, který bude mít na silnicích samořiditelné vozy připravené na autonomní jízdu, až je podle nových zákonů bude možné běžně používat. Významný krok k dosažení tohoto prvenství udělala už nyní. Všem svým budoucím vozům inovuje hardware. „Především tam přibyly nové kamery a upravily se ultrazvukové senzory. To znamená, že ten hardware byl inovován a především tam přibyl nový palubní počítač z dílen společnosti NVIDIA, který bude mít na starost zpracování všech senzorů,“ popisoval změnu šéfredaktor magazínu Hybrid.cz Jan Horčík.

Tento super počítač má být podle generálního ředitele Tesly Elona Muska až 40x výkonnější. Poběží na něm totiž velice pokročilá neuronová síť, kterou si vyvinula samotná Tesla. „Ta neuronová síť má právě za cíl rozhodovat o tom, jak bude auto reagovat na různé podněty, které přicházejí z těch senzorů. Počítač si pomocí neuronové sítě vytváří povědomí o tom, co se děje kolem auta a na základě toho rozhoduje, jak dál konat,“ řekl Horčík.

Tesla nazvala kombinaci několika nových senzorů a nového softwaru pro jejich zpracování Tesla Vision. Doposud Tesla využívala pro svůj autopilot software izraelské společnosti Mobileye. Ten pro Teslu už ale nebyl podle Horčíka dále použitelný. Rozhodla se ho přestat používat a vsadit na vlastní technologii. „Od teď bude kompletní autopilot, kompletní robotické řízení vozů Tesla plně v rukou Tesly a jejich vývojového oddělení,“ řekl.

Je jasné, že nový a výkonnější počítač a další technologické vymoženosti něco stojí. Podle Horčíka by se však cena auta pro ty, kteří by si nový hardware nechtěli aktivovat, neměla nijak lišit. „Tesla má výhodu, že ty její elektromobily jsou už tak poměrně drahé a zákazníci, kteří si je kupují, obvykle cílí na tu nejvyšší výbavu. Spousta z nich si to tam podle mého názoru dá už na začátku. Ti, kteří ne, tak až uvidí výhody, tak si to mohou aktivovat později,“ uvedl. Samotná aktivace nového hardwaru ve voze pak má vyjít na 150 tisíc korun.

 

 

Celý rozhovor s šéfredaktorem webového magazínu o nových trendech v dopravě Hybrid.cz Janem Horčíkem si můžete poslechnout v playeru výše.

 

Zdroj: Zet

 

 

Musk slíbil, že příští rok podnikne cestu autonomním vozem Tesla z Los Angeles do New Yorku Foto: en.wikipedia.org

reklama

Další články

  1. D8 bude zprovozněna v termínu, ujišťuje Ťok

    Byznys ·

    Ministr dopravy Dan Ťok je na základě dosavadních informací přesvědčen, že se zbývající úsek dálnice D8 podaří navzdory problémům zprovoznit včas. Otevření je plánován…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.