Musk si vzal k srdci ukončení energetické krize v Austrálii

Ředitel Tesly Elon Musk se již letos v březnu zavázal k tomu, že vyřeší energetickou krizi v Austrálii. Jeho slova nyní začínají získávat skutečných rozměrů. Americký výrobce elektromobilů se spojil s francouzskou firmou pro obnovitelné zdroje energie a australskou vládou. Dohromady tak chtějí vytvořit největší lithium-iontovou baterii na světě. Informaci přinesl zpravodajský portál CNN. 

Ve vůbec nejlidnatějším městě Jižní Austrálie Adelaide Musk v rámci tiskové konference řekl, že společně s tamní větrnou elektrárnou vybuduje baterii s třikrát větším výkonem oproti tomu, co je schopná v současnosti vyrobit ta vůbec nejvýkonnější. 

Muskova slova následují jeho předchozí slib ohledně vyřešení problému australské energetické krize.

Toto oznámení přichází krátce poté, co do ringu hodil rukavice další miliardář Mike Cannon-Brookes. Ten se zeptal právě, zdali to Tesla myslí vážně s tím, že dokáže zamezit výpadkům elektrické energie, k nimž dochází právě ve státě Jižní Austrálie.

„Tesla dodá nainstalovaný a funkční systém sto dní od podpisu smlouvy. V opačném případě bude zdarma. Je to pro tebe dostačující,“ takto na otázku Cannona-Brookese odpověděl Musk na svém twitterovém účtu.

Okolo 1,7 milionů obyvatel Jižní Austrálie čelí pravidelným výpadkům elektrické energie a jejímu nedostatku. V září se bez ní musela obejít většina států poté, co bouře poškodila klíčovou přenosovou soustavu. K dalšímu značnému výpadku došlo v únoru kvůli neočekávanému nárůstu poptávky způsobeného vlnou veder.

Premiér Jižní Austrálie Jay Weatherill řekl, že nová Muskova Baterie zaručí „stabilizaci sítě“. Podle plánu jihoaustralské vlády mají náklady na novou baterii dosahovat na 417 milionů dolarů (9,6 miliardy korun). Australané díky tomu dosáhnou na cenově dostupnou a čistou energii. Ve vytvoření elektřiny bude pomáhat větrná farma Neoen´s Hornsdale poblíž Jamestownu v Jižní Austrálii. Pokud bude mít Muskův plán zpoždění, tak to daňové poplatníky nebude nic stát. „Musíme to udělat, musíme to udělat správně a chceme to dokončit za sto dní,“ řekl Musk. 

 

 

Zdroj: CNN, Zet 

Musk si vzal k srdci ukončení energetické krize v Austrálii Foto: Wikimedia Commons: Ředitel Tesly Elon Musk

reklama

Další články

  1. Hackeři se nabourali do amerických elektráren

    Byznys ·

    Hackeři operující ve prospěch cizího státu se nabourali do nejméně tuctu amerických elektráren, včetně kansaské jaderné elektrárny Wolf Creek. Informovala o tom v páte…

  2. Jednání o sjednocení Kypru se nezdařilo

    Společnost ·

    Rozhovory o sjednocení etnicky rozděleného Kypru se po vyhrocené pozdně noční debatě nezdařilo. Novináře v Ženevě o tom v pátek nad ránem informoval generální tajemník…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.