Musk pořádá soutěž o nejlepší „hypersmyčku“, představíme vám některé soutěžící

V červnu 2015 vyhlásila americká technologická společnost SpaceX otevřenou soutěž pro studenty vysokých škol a technických týmů. Jejich úkolem bylo navrhnout a sestrojit kapsli, která by byla schopna cestovat vakuovou trubicí systému Hyperloop . Vybrané soutěžící týmy tak budou mít tento víkend možnost své futuristické kapsle otestovat.  

Svůj podrobný plán futuristického dopravního systému Hyperloop (nebo-li Hypersmyčky) představil technologický magnát Elon Musk veřejnosti už v roce 2013. Jedná se o vysokorychlostní potrubní dráhu, která má v podmínkách sníženého tlaku možnost přepravovat lidi rychlostí až 1200 km za hodinu. Elon Musk se vyjádřil, že neusiluje o komerční využití Hyperloopu, nicméně chce k tomu povzbudit ostatní právě prostřednictvím soutěže SpaceX.

Samotná soutěž probíhá již delší dobu. Poté, co ji společnost SpaceX v červnu 2015 vyhlásila, se k účasti přihlásilo více než 1200 týmů. Inženýři společnosti SpaceX, kteří jsou zároveň porotou soutěže, omezili přihlášení soutěžících týmů do 30. února 2016.

Tento víkend bude první příležitostí v historii, kdy budou kapsle Hyperloop k vidění v akci. Třicítka týmů, která postoupila do užšího výběru, bude mít možnost spustit své kapsle na testovací dráze společnosti SpaceX v kalifornském Hawthorne. Kapsle budou podrobeny nejrůznějším testům a mezi těmi, které projdou do nejužšího výběru, se o vítězi rozhodne letos v létě. 

Z celkem třicítky týmů, jež byly do víkendové soutěže vybrány, se však klání zúčastní jen šestadvacet z nich. Například univerzitní tým z Toronta se účasti zřekl a vyvíjí vlastní kapsli nezávisle na soutěži SpaceX. Tým z univerzity v Drexel z Philadelphie sice na soutěži svou kapsli předvede, nicméně nezúčastní se předepsaných testů. 

 

Ukázky některých ze soutěžních kapslí:

 

MIT Hyperloop

Zdroj: MIT Hyperloop

Tým MIT Hyperloop sestává z osmadvaceti studentů, kteří se specializují v oborech jako je letectví, strojírenství, elektrotechnika a řízení podniků. Na loňské soutěži získal MIT Hyperloop prvenství za celkový design. Podle týmu MIT dokáže kapsle vyvinout maximální rychlost 100 metrů za sekundu.

 

Univerzita Wisconsin-Madison: Badgerloop

Zdroj: YouTube / Badgerloop

Tým Badgerloop tvoří studenti strojírenských oborů z univerzity Wisconsin-Madison, kteří sestrojili tuto více než čtyřapůlmetrovou kapsli. V návrhové fázi soutěže byl Badgerloop jedním ze tří týmů, které získaly ocenění za technické provedení.  

 

Kalifornská univerzita v Irvine: HyperXite

Zdroj: UCI HyperXite

Tým HyperXite spojuje třicet studentů, kteří zvolili nový přístup. Sestrojili tak kapsli, do níž se vejde osmadvacet cestujících, čímž se sníží náklady na Hyperloop jízdenku. I tento tým v loňském lednu získal ocenění za technickou kvalitu provedení.

 

Virginia Tech: V-17

Zdroj: Virginia Tech

Tým z Polytechnic Institute ve Virginii tvoří devětadvacet studentů a je jedním z vítězné trojice, která získala cenu za technickou kvalitu.

Tento tým původně sestrojil kapsli pojmenovanou Vhyper na plynový pohon, která byla schopna dosáhnout rychlosti až 640 kilometrů za hodinu. Kvůli víkendové soutěži ovšem Virginia Tech změnila strategii a vyvinula novou kapsli pojmenovanou V-17. Má plášť z uhlíkových vláken, díky němuž se o 20 % zredukovala celková hmotnost a již nedisponuje pohonným systémem.

 

Technická univerzita Delft: Delft Hyperloop

Delft Hyperloop / YouTube

Soutěže technologické společnosti SpaceX se účastní inženýři z celého světa. Jedním z týmů je i Delft Hyperloop, který se zformoval v Nizozemí. Sdružuje třicet členů různých fakult univerzity a tvrdí, že kapsle, kterou vyvinul, je schopna dosáhnout rychlosti až 1200 kilometrů v hodině. Během designové fáze soutěže získala kapsle nizozemského týmu cenu za inovaci. 

 

 

Zdroj: Business Insider, Zet

Musk pořádá soutěž o nejlepší „hypersmyčku“, představíme vám některé soutěžící Foto: Delft Hyperloop / YouTube

reklama

Další články

 1. Sold Out Biz: Jak odhalit, co klient chce

  Byznys ·

  První schůzkou s klientem by obchodník měl zjistit jeho potřeby. Začít proto hned prezentovat a nabízet není podle key account managera Milana Turka tím nejlepším krok…

 2. Trump vyhrožoval, že pošle do Mexika armádu

  Byznys ·

  Americký prezident Donald Trump řekl, že by Mexiko mělo lépe zvládat boj se zločinci, nebo se o ně na mexickém území postarají americké ozbrojené síly. Trump to podle …

 3. Facebooku stouply příjmy o více než 50 procent

  Byznys ·

  Sociální síti Facebook stoupl ve čtvrtém čtvrtletí zisk na 3,57 miliardy dolarů (89,6 miliardy korun) z předloňských srovnatelných 1,56 miliardy dolarů. Příjmy vzrostl…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.