Musk chce pokrýt celou planetu vysokorychlostním internetem

Vesmírná firma SpaceX podala na americkém federálním komunikačním úřadu žádost o vypuštění téměř čtyř a půl tisíce družic. Díky nim chce zakladatel společnosti Elon Musk pokrýt celou planetu vysokorychlostním internetem. Je to obrovská investiční příležitost, jelikož Zemi chybí pořádná internetová infrastruktura a značná část světa je stále ještě bez kvalitního připojení. Podobné plány ale mají i Google nebo Facebook.

Sleduje tím jednoduchý cíl, a to je byznys. Podle různých odhadů má v současné době přístup k internetu zhruba 2 až 3 miliardy lid na světě, což nechává další zhruba 4 miliardy lidí zejména v Africe a v Asii bez kvalitního přístupu k internetu," uvedl na rádiu Zet šéfredaktor magazínu o budoucnosti dopravy Hybrid.cz Jan Horčík. Tento počet přitom představuje obrovskou komerční příležitost. SpaceX však není jediný, kdo si tento fakt uvědomuje.

Podobnou myšlenku už před dvěma lety vyslovil i internetový gigant Google. Nakonec ale vytvořil projekt Loon, který letos testoval. „Jsou to nafukovací balóny vybaveny zařízením, které přenáší internet na povrch...Plán byl vypustit hejno balónů a pokrýt nějaký region signálem internetu,“ uvedl Horčík. Internet chce do nepokrytých oblastí dopravit i Facebook a spousta dalších firem. „Facebook se snaží vyvíjet solární drony, které budou létat ve výšce několik desítek kilometrů nad zemí a budou přenášet internetový signál na zemi,“ dodal.

Na rozdíl od Googlu nebo Facebooku má ale SpaceX výhodu v tom, že se jedná o vesmírnou společnost, která k podobnému plánu má nejvhodnější zázemí. Mimo to se jí daří pracovat významnému zlevnění dopravy nákladu do vesmíru, a to díky opětovně použitelným raketám. Horčík si však dokáže představit i spolupráci mezi těmito firmami a kombinaci jejich nápadu na celosvětové pokrytí internetu. „Odhaduji, že do pěti lety už by nějaké regiony mohly mít přístup k tomuto druhu internetu,“ řekl Horčík.

 

 

 

Celý rozhovor s šéfredaktorem webového magazínu o nových trendech v dopravě Hybrid.cz Janem Horčíkem si můžete poslechnout v playeru výše.

 

 

 

Zdroj: Zet

 

 

 

 

 

Musk chce pokrýt celou planetu vysokorychlostním internetem Foto: Elon MUSK; Profimedia.cz

reklama

Další články

  1. Odstoupení od TPP bude první věc, co Trump udělá

    Společnost ·

    Nadcházející americký prezident Donald Trump plánuje v rámci prvního dne ve funkci oznámit odstoupení od transpacifické obchodní dohody TPP. Ta přitom patří k součásti…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.