reklama

Mühlfeit: české školství má „katastrofální úroveň“, snižuje konkurenceschopnost

Trend zhoršování konkurenceschopnosti České republiky je „velmi na pováženou“ a zhoršuje obraz země v očích zahraničních investorů, řekl v rozhovoru pro Studio Zet Jan Mühlfeit, Evropský předseda společnosti Microsoft. Vedle nekvalitní práce státní správy a nízké důvěry v politiku za stav také může „katastrofální úroveň“ českého školství, řekl.

Mohlo by vás zajímat

Konkurenceschopnost české ekonomiky se zhoršuje. Podle zprávy Světového ekonomického fóra, které sleduje konkurenceschopnost u 148 zemí, mohou za zhoršení v případě České republiky zejména nekvalitní státní instituce, nízká důvěra v politiky a málo flexibilní školství a trh práce.

V Globálním indexu konkurenceschopnosti (GCI), který Světové ekonomické fórum každoročně měří, se letos Česká republika propadla o sedm příček na 46. místo. Na lepším místě se umístily i země jako Indonésie, Azerbajdžán nebo Turecko. Zpráva i index byly zveřejněny 4. září.

„Je to velmi špatné vysvědčení,“ řekl Mühlfeit. „Konkurenceschopnost se dívá hodně dopředu a je to jedna z věcí, na kterou se zaměřují investoři, když sem přicházejí. Dle mého názoru je to velmi na pováženou,“ řekl.

Mühlfeit také řekl, že mezi faktory, které České republice naopak konkurenčně pomáhají, patří export, který je ale řízen jen několika velkými firmami, dále inovační kapacita a kvalita některých institucí v oblasti výzkumu a vývoje.

Česká manažerská asociace je spolu s byznysovou školou CMC partnerem pro sběr dat pro Globální index konkurenceschopnosti. Mühlfeit je zároveň viceprezident České manažerská asociace.

Asociace upozorňuje na absenci dlouhodobé koncepce státu v oblasti konkurenceschopnosti opakovaně. Tomáš Janča, výkonný ředitel CMC, řekl v rozhovoru pro Studio Zet, že ČMA by v tomto směru měla převzít iniciativu a upozornit vládní orgány na „nutnost konsenzuálního systému, který nebude podléhat politickým změnám“. Janča dále řekl, že asociace v současné době připravuje kroky k realizaci podobné iniciativy.

Index GCI také, mimo jiné, zohledňuje kvalitu vzdělávacího systému dané země, flexibilitu trhu práce a míru podpory inovací. „Stav českého školství je katastrofální,“ řekl Mühlfeit. „Je třeba zlepšit kvalitu učitelů a zvýšit úroveň vnímání vzdělání, protože 81 % rodičů je spokojeno s českým školním systémem. Musí to být konsenzuální priorita dalších deset let dopředu.“

V porovnáních Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj byli podle Mühlfeita čeští studenti v roce 1997 sedmí a nyní jsou dvacátí sedmí.

Zdroj: Zet

Mühlfeit: české školství má „katastrofální úroveň“, snižuje konkurenceschopnost Foto: microsoft.com

reklama

Další články

  1. Panasonic nebude vyrábět chytré telefony

    Byznys ·

    Japonský výrobce elektroniky utrpěl v minulých dvou letech ztrátu 15 miliard USD (293,6 miliardy Kč). Firma se proto v rámci oživení rozhodla vsadit na změnu. C…

  2. Vedení BlackBerry chce urychlit prodej podniku

    Byznys ·

    Dohoda o prodeji by mohla být hotova do listopadu. BlackBerry byla průkopníkem chytrých telefonů a její přístroje měli v oblibě zejména manažeři. Nyní na trhu zao…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.