Mugabeho politická hra je u svého konce. Co mu předcházelo?

Včerejším dnem vyloučila zimbabwská vládní strana ZANU-PF (Africký národní svaz Zimbabwe) Roberta Mugabeho a jeho manželku Grace z vedení strany.  Na postu předsedy strany ho nahradí bývalý Mubarakův viceprezident Emmerson Mnangagwa, toho si dokonce armáda přeje jako svého prezidenta. Jaké však byly okolnosti, které vedli k pádu hlavy státu, která 37 let vedla Zimbabwe?

Robert Mugabe, který stál v čele Zimbabwe od získání nezávislosti v roce 1980 (nejprve jako premiér, od roku 1987 jako prezident), ztratil náhle moc nejen nad svou zemí, ale i nad svou vlastní stranou. Celý tento souběh okolností nebyl překvapením jen pro celý svět, ale do značné míry i Roberta Mugabeho samotného.

Zimbabwe získala nezávislost na Velké Británii v roce 1980. Z počátku byl prezidentem země Canaan Banana, Robert Mugabe byl toho času premiérem. V roce 1987 se však v Zimbabwe zřídil prezidentský systém a Canaana Bananu vystřídal na prezidentském postu Robert Mugabe.

Po získání moci začal Mugabe aplikovat množství reforem, které v zemi způsobily obrovskou hyperinflaci, a zemi uvrhli do hluboké ekonomické krize. Inflace v Zimbabwe je tou nejvyšší na světě a v roce 2008 činila bezmála 12 milionů procent. V roce 2015 Zimbabwská centrální banka vyhlásila, že začne převádět účty denominované v tamější měně na účty v amerických dolarech, kurz byl nastaven na 35 000 000 000 000 000 zimbabwských dolarů za jeden americký dolar.

Kolotoč událostí, který ve svém důsledku vedl k politickému pádu Roberta Mugabeho, začal 6. listopadu, kdy zbavil funkce svého stávajícího viceprezidenta Emmersona Mnangagwena, blízkého spojence armády a o pár dní později se pokusil uvěznit jednoho z nejvyšších armádních velitelů.

"Překročil červenou čáru a nemohli jsme už dále dovolit, aby pokračoval," řekl deníku The New York Times Douglas Mahiya, vůdce Sdružení válečných veteránů, které v politických bojích jednalo jako zástupce armády a zároveň umožňovala uniformovaným generálům zůstat veřejně neutrální.

Pár dní po propuštění viceprezidenta Mnangagwena, který utekl do sousedního Mosambiku, se Mugabe pokusil na letišti zatknout generála Constantina Chiwenga, který se v ten čas vracel ze služební cesty z Číny. Když se ale letadlo s generálem připravovalo na přistání, jemu věrní vojáci se infiltrovali v převlečení nosičů zavazadel na letiště a rychle přemohli překvapené policisty. Za pár dní vjela armáda se svými tanky do Harare, hlavního města Zimbabwe, a odstavila Mugabeho od moci.

 

Zdroj: ZET

Mugabeho politická hra je u svého konce. Co mu předcházelo? Foto: ČTK

reklama

Další články

  1. Chce Turecko zvážit členství v NATO?

    Bezpečnost ·

    Turecko by podle poradce prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana mělo přehodnotit své členství v Severoatlantické alianci. Yalçin Topçu tak reagoval na poslední rozepři v N…

  2. Volkswagen vylepšil odhad tržeb i zisku

    Byznys ·

    Německý automobilový gigant Volkswagen počítá s tím, že do roku 2020 navýší tržby o více než 25 procent z rekordních 217 miliard eur (5,5 bilionu korun) loni. V březno…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.