Mueller si je vědom skutečnosti, že nemůže Trumpa obvinit

Vyšetřovatel FBI Robert Mueller sdělil prezidentovým právním poradcům, že bude respektovat nařízení ministerstva spravedlnosti o nepřípustnosti žaloby proti hlavě státu. Poradce Donalda Trumpa Rudy Giuliani to ve čtvrtek uvedl v televizi CNN. Mueller už rok pátrá po ruském vměšování do amerických prezidentských voleb v roce 2016. V médiích se pravidelně objevují spekulace, zda Trumpa předvolá k výslechu.

„Mohou jen sepsat zprávu, nemohou ho obvinit,“ řekl bývalý newyorský starosta americké televizi. „Přinejmenším nám to tak řekli po jistém zvažování,“ dodal. Podle CNN se stanovisko Muellera opírá o dlouhodobé přesvědčení ministerstva spravedlnosti a nikoli o nějaký konkrétní důkaz, který mají vyšetřovatelé k dispozici.

Skutečnost, že FBI nemůže hlavu státu obvinit, ale Trumpa neočišťuje, soudí televize. Mueller může napsat zprávu, která bude obsahovat doporučení Sněmovně reprezentantů. Kongres pak může rozhodnout o impeachmentu, nebo-li ústavní žalobě.

„Stanovisko ministerstva spravedlnosti platné už před érou (bývalého prezidenta Richarda) Nixona praví, že úřadující prezident nemůže být obviněn, ke slovu musí přijít impeachment. Nějakou dobu se o tom pochybovalo, ale řekli nám, že nemohou pravidla ministerstva spravedlnosti porušovat,“ řekl Giuliani.

 

 

Zdroj: ČTK

Mueller si je vědom skutečnosti, že nemůže Trumpa obvinit Foto: Albert H. Teich / Shutterstock.com: Americký prezident Donald Trump

reklama

Další články

  1. Ministr Ťok uvažuje, že skončí ve vládě

    Společnost ·

    Ministr dopravy v demisi Dan Ťok (za ANO) přemýšlí nad koncem ve vládě. O samotném rozhodnutí bude informovat do konce týdne. Novinářům to sdělil v rámci příchodu na p…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.