Míra nezaměstnanosti v Irsku klesla pod 13 procent

Nezaměstnanost v Irsku v letošním třetím čtvrtletí výrazně klesla na 12,8 procenta z 13,6 procenta v předchozích třech měsících. Poprvé od začátku krize se tak dostala pod 13 procent. Irská ekonomika se letos dostala z druhé recese za posledních pět let.

Míra nezaměstnanosti v Irsku se během krize vyšplhala až na 15,1 procenta. Posledních šest čtvrtletí však nepřetržitě klesá.

„Tato čísla naznačují, že ekonomika je silnější, než ukazují základní údaje o hospodářském růstu, uvedl ekonom Alan McQuaid ze společnosti Merrion Stockbrokers.

Irská ekonomika se v letošním druhém čtvrtletí dostala z druhé recese za posledních pět let. Hrubý domácí produkt vzrostl o 0,4 procenta po poklesu o 0,6 procenta v předešlému kvartálu.

Irsko se příští měsíc stane první zemí eurozóny, která opustí mezinárodní záchranný program. Irská vláda se v roce 2010 dohodla s Evropskou unií a Mezinárodním měnovým fondem (MMF) na záchranném úvěru v hodnotě 85 miliard eur (zhruba 2,3 bilionu Kč). V uplynulém roce se Irsku podařilo vrátit na dluhopisové trhy a příští rok by již země měla být finančně plně soběstačná.

Zdroj: ČTK

Míra nezaměstnanosti v Irsku klesla pod 13 procent Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Sněmovna obnovila činnost, poslanci složili slib

    Společnost ·

    Sněmovna dnes po třech měsících znovu obnovila svou činnost na ustavující schůzi. Poslanci složili ústavou předepsaný slib, čímž se ujali svého mandátu. Skončil…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.