Míra inflace se pohybuje mírně nad nulou, oproti únoru vzrostla o 0,1 procenta

Spotřebitelské ceny v České republice v březnu meziročně rostly o 0,2 procenta zejména na základě zdražení alkoholu a tabáku. Oproti únoru se spotřebitelské ceny zvýšily o 0,1 procenta v reakci na mírné zvýšení cen pohonných hmot. V předchozích třech měsících byla inflace o desetinu procentního bodu nižší. Informoval o tom dnes Český statistický úřad.

„ČR zůstává i nadále nízkoinflační ekonomikou. Viditelný nárůst cen vidíme pouze u cigaret a alkoholu a především u oblečení a obuvi, kde se v důsledku závislosti na dovozech stále ještě projevuje vliv slabé koruny,“ uvedl analytik ČSOB Petr Dufek.

Podobně by se měla vyvíjet inflace podle hlavního ekonoma skupiny Roklen Lukáše Kovandy i v dalších měsících. „To ale neznamená, že Česká národní banka vypustí ze svých měnově-politických vyjádření možnost dalšího zásahu v podobě posunutí kurzového závazku na slabší úroveň koruny vůči euru,“ uvedl. Hrozba zesílení škodlivých deflačních tlaků totiž podle něj stále neodezněla. Ekonom UniCredit Bank Patrik Rožumberský si naopak myslí, že březnová inflace nezavdává důvod k tomu, aby ČNB přikročila k dalšímu uvolnění měnové politiky. 

Ceny alkoholických nápojů a tabáku vzrostly meziročně o 8,4 procenta. Meziroční inflaci ovlivnily i ceny za bydlení, kde stouply ceny zemního plynu o 4,5 procenta, vodného o 3,4 procenta, stočného o 2,8 procenta, čistého nájemného o 0,9 procenta a tepla o 1,2 procenta. Elektřina byla meziročně levnější.

Dál zlevňovala doprava, potraviny a nealkoholické nápoje. Klesly i ceny za poštu a telekomunikace a díky zrušení regulačních poplatků od ledna 2015 i ceny v oddíle zdraví.

V meziměsíčním srovnání inflaci ovlivnily pohonné hmoty, které po čtyřech měsících výrazného zlevňování zdražily o 4,4 procenta. Proti únoru stouply i ceny tabákových výrobků, oděvů a obuvi. Z potravin zdražilo ovoce, těstoviny, vejce a čokoláda, naproti tomu vepřové maso, mléko, cukr a jogurty zlevnily. Snížily se i ceny dovolených a zlevnil alkohol.

I když bude inflace letos hlavně kvůli cenám pohonných hmot na velmi nízké úrovni, vyhne se podle hlavního analytika ING Jakuba Seidlera záporným hodnotám. Dočasnou deflaci přitom na počátku roku analytici očekávali. „Celková inflace by se v tomto roce měla pohybovat ve výši 0,4 procenta, tedy na stejné úrovni jako v minulém roce,“ odhadl Seidler.

 

Zdroj: ČTK, Zet

Míra inflace se pohybuje mírně nad nulou, oproti únoru vzrostla o 0,1 procenta Foto: shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Český Aeroholding chce prodat akcie ČSA

    Byznys ·

    Státní Český Aeroholding chce prodat zbytek akcií Českých aerolinií (ČSA). Informaci ČTK potvrdil předseda představenstva Českého Aeroholdingu Václav Řehoř, který jako…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.