MPSV chystá zpřísnění pravidel pro agenturní zaměstnávání, zavede kvóty ve výši 15 %

Větší poptávka spotřebitelů po zboží a rostoucí ekonomika zvýšily loni u firem zájem o agenturní zaměstnance o 18 %. Ministerstvo práce a sociálních věcí chce pro příští rok v oblasti agenturního zaměstnávání zpřísnit pravidla tím, že zavede patnáctiprocentní strop pro podíl agenturních zaměstnanců ve firmách. Firmy přitom v současnosti v průměru používají až 30 procent zaměstnanců z agentur. Pomáhají si tak zajistit větší flexibilitu, protože na najímání a propouštění agenturních zaměstnanců se vztahují volnější pravidla. Plánované omezení by postihlo nejvíce automobilky. Podle obchodního ředitele personální agentury Grafton Recruitment Michala Navrátila by navíc způsobilo větší nezaměstnanost.

„Navrhovaná kvóta je nižší, než je procentuální průměr, který agentury používají. Ten průměr se pohybuje kolem dvaceti až třiceti procent, což firmám pomáhá zajistit pružnost v poptávkách. Patnáctiprocentní kvóta by firmám tu možnost snížila. Firmy by pak nedokázaly pružně reagovat na změnu spotřebitelské poptávky a tím pádem by se staly méně konkurenceschopnými,“ řekl Navrátil.

Agenturní zaměstnanci přitom pro firmy znamenají důležitý zdroj pracovní síly. Volný trh se zaměstnanci totiž začíná být v některých profesích nedostatečný. Týká se to například technicky vzdělaných pracovníků. Společnosti si proto někdy z agentur přebírají zaměstnance do kmenového stavu. Řada podniků také využívá agenturní pracovníky na sezónní práce.

„Co se týče dopadu na zaměstnance, berme to tak, že agenturní zaměstnávání je příležitostí pro zaměstnance, jak se k práci dostat. De facto to jsou místa, která by firmy z padesáti procent ani nevytvořily. Takže je možné, že by se nám mohla zvýšit nezaměstnanost,“ uvedl Navrátil.

Personální agentury v České republice loni zprostředkovaly práci 250 tisícům lidí. Přes pracovní agentury tak v ČR pracuje jen necelé procento lidí. Průměr Evropské unie se pohybuje kolem 1,6 procenta. Například Nizozemsko eviduje 2,7 % agenturních zaměstnanců, ve Velké Británii činí jejich podíl 4 procenta.

V zemích střední a východní Evropy jako je Polsko, Česká republika nebo Slovensko pracuje přes agentury jen okolo jednoho procenta lidí. 

 

Zdroj: Rádio ZET

MPSV chystá zpřísnění pravidel pro agenturní zaměstnávání, zavede kvóty ve výši 15 % Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Řecko představí seznam plánovaných reforem

    Byznys ·

    Řecko v následujících dnech odhalí svým evropským partnerům seznam plánovaných reforem. Po několikahodinovém jednání s řeckým premiérem Alexisem Tsiprasem se zástupci …

  2. Aerolinky Ryanair otočily, do USA létat nebudou

    Byznys ·

    Irská nízkonákladová letecká společnost Ryanair podle BBC opouští plány na přepravu lidí mezi Evropou a Severní Amerikou. Stalo se tak jen několik dní poté, co její sp…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.