Můžou elektronická referenda ohrozit stabilitu Pirátů?

Všech 512 nynějších členů Pirátské strany mohlo až do pondělních 22 hodin hlasovat v elektronickém referendu o odvolání místopředsedy Jakuba Michálka. Důvodem referenda, které se konalo na členský podnět, je stažení stížnosti Nejvyššímu správnímu soudu na říjnové sněmovní volby. Stížnost měl Michálek údajně stáhnout bez vědomí ostatních členů strany. Proti odvolání Michálka z pozice místopředsedy strany hlasovaly zhruba tři čtvrtiny všech členů Pirátů.

Ostatně to nebylo první užití takovéhoto referenda uvnitř Pirátů. Piráti v podobném hlasování odvolali na jaře tehdejšího místopředsedu Ivo Vašíčka, který se v médiích vyslovoval pro vystoupení České republiky ze struktur NATO. Jeho odvolání podpořilo 142 z 219 hlasujících členů strany.

Nyní hlasovalo 321 straníků, z toho pro odvolání bylo jen asi 20 procent z nich a proti odvolání zhruba 73 procent. Do referenda se zapojilo přes 62 % členů strany, před ukončením hlasování Piráti očekávali více jak 50 % účast. „Chtěl bych poděkovat všem členům Pirátů, kteří mi dali důvěru,“ řekl Michálek. Mluvčí Pirátů Karolína Sadílková poté ještě oznámila, že účast byla zatím nejvyšší z dosavadních vnitrostranických referend Pirátů.

Členové Pirátské strany mohli ve vnitrostranickém elektronickém referendu hlasovat od pátku od 11 hodin do pondělí 22 hodin. Internetové referendum uvnitř strany může vyvolat kterýkoli z členů strany, a to prostým založením webové ankety. Aby byla následně takováto anketa uznána, musí ji podpořit nejméně desetina členů a zároveň nesmí být větší podíl straníků proti.

Osobnostní hlasování je jedním ze tří typů hlasování, kterým lze v Pirátské straně hlasovat. Dalším typem je hlasování procedurální, kterým se upravuje chod jednání strany a věcné hlasování, kterým se rozhoduje o předpisech, vyjadřují se hodnotící soudy a ukládají úkoly. V již zmíněném osobnostním hlasování lze rozhodovat, zda některé osoby budou, či nebudou vykonávat stranické funkce.

Pirátská strana je zatím jedinou stranou v České republice, kde způsob takovéhoto elektronického hlasování existuje. V návodu umístěném na svých stránkách Pirátská strana uvádí, že by internetové hlasování mělo být používáno i při hlasováních na zasedáních, pokud je v místnosti přístup k internetu. V případě, že v místnosti není přístup k internetu, je možné hlasovat zvedáním rukou a zaznamenáním jmen hlasujících v zápise.

Kroky Pirátské strany vedoucí k modernizaci zastaralého volebního systému jsou v kontextu (ne)digitalizace českého státního aparátu jistě záslužné. Otázkou však je, zda takovýto prvek přímé demokracie nezjednodušuje do značné míry „odstřelení“ jakéhokoli člena strany z předsednictva strany. V dlouhodobém horizontu by mohl vést i k případné nestabilitě strany jako celku.

 

 

Zdroj: Zet

Můžou elektronická referenda ohrozit stabilitu Pirátů? Foto: Flickr.com: Jakub Michálek

reklama

Další články

 1. Michálek setrvá na pozici místopředsedy Pirátů

  Společnost ·

  Předseda poslaneckého klubu Pirátů Jakub Michálek setrvá po vnitrostranickém referendu místopředsedou strany. Proti odvolání Michálka, které navrhla část Pirátů kvůli …

 2. OPEC těžil v listopadu od května nejméně ropy

  Byznys ·

  Členové Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) v listopadu redukovali těžbu o 300 tisíc barelů na 32,48 milionu barelů denně. Jde pak o nejmenší těžbu od letošního k…

 3. Prosincové Srdíčkové dny pomůžou malé Terezce

  Komerční sdělení ·

  Život dětem ve dnech 4. – 8. prosince 2017 pořádá tradiční předvánoční celorepublikovou sbírku – zimní Srdíčkové dny. Studenti středních škol a učilišť budou veřejnost…

 4. Mzdy zrychlí podle ekonomů svůj růst

  Byznys ·

  Zpomalení růstu mezd ve třetím čtvrtletí ve srovnání s druhém čtvrtletím je dočasné a v dalších čtvrtletích tempo růstu mezd opět zrychlí. Informace vycházejí z vyjádř…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.