Motivem útoku na autobus Dortmundu bylo obohacení na poklesu akcií

Německá policie v souvislosti s nedávným útokem na autobus s fotbalisty Dortmundu zadržela podezřelého muže. Jeho motivací k útoku však podle všeho nebyl radikální islamismu, nýbrž „spekulace“ s akciemi, které počítaly s propadem ceny akcií fotbalového klubu.

Podezřelým je osmadvacetiletý muž s německým i ruským občanstvím, identifikovaný jen jako Sergej W., který pobýval ve stejném hotelu jako hráči Dortmundu a odkud měl výhled na budoucí dějiště atentátu. 

Úřady vedly zadrženého již dlouho v patrnosti, napsal deník Rheinische Post s tím, že to nebyl extremista, neboť jednal z chamtivosti. Zatykač na něj byl podle listu Bild vydán dva dny po útoku. Prokuratura poznamenala, že do pátrání se zapojilo několik stovek policistů.

Zadržený podle prokuratury 11. dubna, tedy v den útoku, získal opce na prodej 15.000 akcií fotbalového klubu. Transakci za 78.000 eur (2,1 milionu Kč) financoval úvěrem a uskutečnil ji přes internet. Akcie klubu po útoku skutečně klesly z 5,738 na 5,421 eura, uvedl server Deutsche Welle. Pokud cena akcií klesne, držitel prodejních opcí má zisk. Jeho konkrétní výše se odvíjí od více faktorů.

Autobus s fotbalisty Dortmundu minulý týden cestou na domácí zápas čtvrtfinále Ligy mistrů s Monakem poškodily tři exploze. Zranění ruky při nich utrpěl španělský obránce Marc Bartra, který byl převezen do nemocnice, kde se podrobil operaci. Zraněn byl i jeden z policistů, který autobus doprovázel.

Nálože byly naplněny kovovými hroty, které podle prokuratury výbuch rozmetal až do vzdálenosti 250 metrů. Výbušniny byly rozmístěny na dvanáctimetrovém úseku a byly ukryty v živém plotě. Každá z náloží byla odpálena samostatně pomocí elektroniky. O povaze výbušné látky nejsou známé žádné podrobnosti, poznamenala DPA.

 

 

Zdroj: BBC, ČTK, Zet

Motivem útoku na autobus Dortmundu bylo obohacení na poklesu akcií Foto: ČTK/AP/Martin Meissner

reklama

Další články

  1. Čína jako ohromná manufaktura na automobily

    Byznys ·

    Čína je vůdčí mocností v množství vyrobených automobilů. Velkou část těchto vozidel vyrábí rovněž velcí globální hráči včetně automobilového giganta Volkswagenu. Nejvě…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.