Mosty mezi Ruskem a Severní Koreou

Ministr zahraničí Ruské federace Sergej Lavrov odcestuje 31. května na státní návštěvu Korejské lidově demokratické republiky. Cesta byla naplánována během návštěvy jeho protějška Ri Yong Hoa v Moskvě na začátku dubna tohoto roku. Zda se jedná o další sbližování těchto dvou států je otázkou, vzájemné vztahy jsou totiž dosti neprůhledné. Rusko společně třeba s USA, Čínou a OSN patří ke kritikům severokorejských jaderných testů, zároveň je ale dlouhodobým odpůrcem plánů na protiraketový štít USA v Jižní Koreji. Rok 2015 byl například nazván „rokem vzájemného přátelství“.

Startovní čárou pro nejprve sovětské a později ruské vztahy se Severní Koreou byla korejská válka na počátku 50. let, kdy Sovětský svaz poskytl severokorejskému režimu na 26 tisíc vojáků. Ti začali být postupně stahováni až za vlády prezidenta Gorbačova v polovině 80. let, zbraně ale Sověti distribuovali až do roku 1989. K ochlazení vztahů pak došlo za vlády Borise Jelcina, který spravoval nově vzniklou Ruskou federaci.

Ruská politika vůči KLDR se proměnila po nástupu Vladimíra Putina na premiérský post a jeho následném zvolení prezidentem na přelomu tisíciletí. V únoru roku 2000 po konci politického působení prezidenta Jelcina byly podepsány smlouvy o přátelství, dobrých sousedských vztazích a kooperaci. V dubnu téhož roku začaly přípravy na návštěvu prezidenta Putina v Pchjongjangu.

V hlavním městě KLDR pak byla podepsána společná deklarace, která se stala prvním mezinárodním dokumentem podepsaným Kim Čong-ilem jako vůdcem Severní Koreji. V následujících letech se ale vzájemné vztahy několikrát vyhrotily. Důvodem byly především severokorejské jaderné testy. K nejvýraznější eskalaci napětí došlo ale v roce 2009, kdy se Rusko přidalo k rezoluci Číny, Velké Británie, Francie, Jižní Koreji a Spojených států vedoucí k tvrdším sankcím vůči severokorejskému režimu.

Posledních osm let se pak neslo spíše v přátelštějším tónu, ruská politická reprezentace ocenila příslib KLDR o redukci jaderných zbraní a raket dlouhého doletu, Kim Čong-un opakovaně srdečně blahopřál Putinovi ke zvolení prezidentem a v roce 2012 dokonce Rusko souhlasilo se smazáním 90 % severokorejského dluhu, který údajně činil až 11 miliard dolarů.

O dva roky později absolvoval ministr zahraničí KLDR Ri Su-Yong desetidenní návštěvu Ruské federace, v souvislosti s tím psal například britský deník Guardian o snaze Ruska orientovat svou ekonomiku více na východ, především z důvodu postoje Západu k válce na Ukrajině.

Zatím poslední položkou v rejstříku rusko-korejských vztahů je plán stavby mostu přes řeku Tuman, která je přirozenou hranicí mezi Severní Koreou na jedné a Čínou a Ruskem na druhé straně. Ten by měl podle severokorejské vlády zlepšit obchodní a ekonomické vztahy obou zemí. Pokud bude projekt, o kterém Rusko a KLDR jednají již několik let, dokončen, stane se most prvním automobilovým spojením obou států. To by neznamenalo pouze profit pro Pchjongjang, ale také možnost pro Rusko se v budoucnu propojit s celým Korejským poloostrovem.

 

 

Zdroj: Reuters, iRozhlas, Youradio News

Mosty mezi Ruskem a Severní Koreou Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Bilý dům odložil sankce proti KLDR

    Společnost ·

    Bílý dům plánoval v úterý vyhlásit nové rozsáhlé sankce proti Severní Koreji, ale vzhledem k obnoveným nadějím na setkání Donalda Trumpa a Kim Čong-una je v pondělí od…

  2. Do USA míří vysoký severokorejský činitel

    Společnost ·

    Bývalý šéf severokorejské tajné služby Kim Jong-čchol, který nyní řídí agendu vztahů s Jižní Koreou, míří přes Peking do Spojených států. V úterý to uvedla jihokorejsk…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.