Moskva začne registrovat cizí média jako zahraniční agenty

První zahraniční média působící na území Ruské federace zařadí úřady na listinu takzvaných zahraniční agentů už tento týden. Agentuře RIA Novosti to dnes řekl zdroj z Rady federace (horní komory parlamentu). Rozhodovat o tom bude ministerstvo spravedlnosti, jehož pravomoci dnes vydaným nařízením rozšířil prezident Vladimir Putin.

Novelu zákona o zahraniční agentech v polovině listopadu jednomyslně schválila Státní duma, dolní komora parlamentu, a prošla i Radou federace. Doposud se přitom ruský zákon o zahraničích agentech vztahoval jen na neziskové organizace financované ze zahraničí.

"Rozhodnutí (o zařazení na seznam zahraničních agentů) se bude týkat médií, která od ministerstva zahraniční dříve obdržela upozornění," cituje dnes agentura RIA svůj zdroj z honí parlamentní komory. Očekává se, že na seznamu agentů se jako první ocitne devět amerických sdělovacích prostředků, mezi nimi i rozhlasová stanice Hlas Ameriky a Rádio Svoboda.

Moskva novým opatřením reaguje na obdobné americké nařízení, podle kterého se v USA musela jako zahraniční agent zaregistrovat ruská zpravodajská televize RT (Russia Today). Ve Spojených státech byl přitom zákon o zahraničních agentech přijat už před druhou světovou válkou a na média se vztahoval od začátku.

Výbor amerického Kongresu televizi RT zároveň odebral kongresovou akreditaci. Státní duma hodlá o obdobném nařízení jednat tento týden.

Ruská cenzurní agentura Roskomnadzor dnes navíc oznámila, že Moskva bude v budoucnu recipročně reagovat na jakékoliv porušování práv ruských společností a médií působících v zahraničí.

 

Zdroj: ČTK

Moskva začne registrovat cizí média jako zahraniční agenty Foto: Shutterstock

reklama

Další články

  1. Polovina Britů je pro další referendum o brexitu

    Společnost ·

    Polovina Britů je pro uskutečnění dalšího referenda o tom, zda má jejich země opustit Evropskou unii. Vyplývá to podle agentury Reuters z průzkumu veřejného mínění, je…

  2. Americký Senát schválil Trumpovu daňovou reformu

    Společnost ·

    Americký Senát dnes schválil daňovou reformu, kterou prosazuje prezident Donald Trump a která snižuje daňové zatížení podniků i fyzických osob. Jde o největší změny v …

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.