Moody's zhoršila úvěrový rating Saúdské Arábie kvůli ropě

Mezinárodní ratingová agentura Moody's Investors Service zhoršila hodnocení úvěrové spolehlivosti Saúdské Arábie o jeden stupeň na úroveň A1. Největší světový vývozce ropy se nyní potýká s negativními dopady nízkých cen suroviny.

Saúdská Arábie již minulý měsíc nastínila hospodářské reformy, které mají její závislost na exportu ropy snížit. Součástí těchto reforem je prodej podílu ve státním ropném gigantu Aramco, zvýšení daní či posílení role soukromého sektoru. Podle Moody's by ohlášené reformy mohly státní rozpočet stabilizovat.

Mezinárodní měnový fond (MMF) nedávno uvedl, že země Blízkého východu vyvážející ropu v loňském roce v důsledku nižších cen suroviny přišly o 390 miliard dolarů (zhruba 9,3 bilionu Kč). Předpověděl, že v letošním roce levná ropa tyto země připraví o ještě více peněz a způsobí jim výrazné zpomalení hospodářského růstu.

Ještě hůře to vidí generální ředitel hedgeových fondů PointState Capital Zach Schreiber. Ten před dvěma lety správně prorokoval pád cen ropy. Tato předpověď jeho společnosti vydělala okolo jedné miliardy dolarů. Nyní podle zpravodajského serveru CNN Schreiber varuje před blížícím se finanční kolapsem Saúdské Arábie. Důvodem je právě nízká cena ropy spojená s vysokým zadlužením. Více jsme psali zde.

 

Zdroj: ČTK, Zet

Moody's zhoršila úvěrový rating Saúdské Arábie kvůli ropě Foto: shutterstock.com - ilustrační foto

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.