Moody's: Finanční situace ČR zůstane díky nízkému zadlužení v dobré kondici

Finanční situace České republiky zůstane podle mezinárodní ratingové agentury Moody's Investors Service letos a v příštím roce nejspíš v dobré kondici. Stane se tak díky obezřetné fiskální politice a relativně nízké úrovni zadlužení. Ve výroční úvěrové analýze Moody's věnované České republice  je uvedeno, že riziko představuje politická nejistota. „Česká republika těží z výsledků obezřetné fiskální politiky a solidní finanční situace. Toto podporuje relativně nízký podíl státního dluhu,“ uvedl v prohlášení analytik Moody's Marco Zaninelli.  

Agentura podotkla, že ekonomika ČR nyní zažívá silné oživení. Pro tento rok předpokládá zvýšení českého reálného hrubého domácího produktu (HDP) o 2,5 procenta. Příští rok očekává zrychlení tempa růstu na 2,7 procenta. Ekonomiku podle Moody´s potáhne vzhůru hlavně domácí poptávka.

Agentura poznamenává, že odklon od úsporných fiskálních opatření, které prováděla předešlá vláda, vedl k prohloubení rozpočtového schodku z 1,2 procenta HDP za rok 2013 na loňská dvě procenta výkonu ekonomiky. Moody's odhaduje, že na této úrovni deficit zůstane i letos. Příští rok očekává jeho snížení na 1,5 procenta HDP.

Roky fiskální obezřetnosti ale mají za výsledek „příjemný“ poměr dluhu vůči HDP, stojí také ve zprávě. V loňském roce tento poměr klesl o 2,5 procentního bodu na 42,6 procenta.

Úvěrovým ratingem Česka se Moody's v nejnovější zprávě nezabývala. ČR má nyní u této agentury ratingovou známku A1 se stabilním výhledem.

 

Zdroj: ČTK

 

Moody's: Finanční situace ČR zůstane díky nízkému zadlužení v dobré kondici Foto: shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Agentury Fitch a S&P dále snižují rating Řecka

    Byznys ·

    V důsledku krachu jednání mezi Řeckem a jeho věřiteli snížila v úterý mezinárodní ratingová agentura Fitch hodnocení úvěrové spolehlivosti Řecka hlouběji do spekulativ…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.