Možnost výběru plátce daně z nabytí nemovitosti se zruší, platit ji bude kupující

Od 1. listopadu se změní platba daně z nabytí nemovitosti. Nově ji podle rozhodnutí ministerstva financí bude platit výhradně kupující. Doposud se v případech koupě nebo směny nemovitosti mohly smluvní strany dohodnout, kdo bude jejím poplatníkem. O novince mluvil na rádiu Zet Ondřej Preuss z webu DostupnyAdvokat.cz.

Podle dosud platné právní úpravy byla daň z nabytí nemovitosti v případech koupě nebo směny jedinou daní, kde si smluvní strany mohly zvolit, kdo bude jejím poplatníkem. To se ale od podzimu změní a výběr od začátku listopadu již nebude možný. Nově tak bude tuto daň platit výhradně kupující.

„Jako argument se uvádí to, že takto bude administrativa jednodušší. Bude tedy vždy jasné, kdo je tím poplatníkem. Za druhé bude mít stát jistotu, že tu daň skutečně získá, protože kupující nabývá nemovitost, proto mu při nejhorším může stát nemovitost zabavit, aby uhradil daň,“ uvedl Preuss. I dnes ale za zaplacení daně kupující ručí. Pokud ji totiž nezaplatil prodávající, tak se mohl stát obrátit na kupujícího a jako ručitele ho požádat, aby daň zaplatil místo prodávajícího a poté si mohl kupující vymáhat škodu. „Přinášelo to ale asi administrativní problémy finančním úřadům, jinak si nedovedu vysvětlil, že by tento argument měl nějakou váhu,“ dodal Preuss.

Změna by se podle Preusse transakcí, které už jsou v běhu neměla dotknout. „U transakcí, kde už byl podán návrh na vklad nebo bude podán do 31. října, tak na ty se vztáhnou současná pravidla. Teprve na transakce, které budou zahájeny od 1. listopadu se budou řídit tímto novým pravidlem,“ řekl.

 

 

Celý rozhovor s Ondřejem Preussem z webu DostupnyAdvokat.cz si můžete přehrát v playeru výše.

 

Zdroj: Zet

 

 

Možnost výběru plátce daně z nabytí nemovitosti se zruší, platit ji bude kupující Foto: shutterstock.com - ilustrační foto

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.