Monitorovací systém evropských fondů je připraven zahájit provoz

K zahájení provozu je připraven monitorovací systém evropských fondů MS2014+, který stál stovky milionů korun. Kvůli pochybnostem okolo výběrového řízení se o něj zajímá policie. Podle náměstkyně ministryně pro místní rozvoj Olgy Letáčkové se čeká na vypsání prvních výzev k předkládání projektů. Úředníci z jednotlivých ministerstev včetně prvních zájemců o dotace jsou od loňského podzimu školeni úředníky.  

„Systém je připraven na ostrý provoz a vyhlašování prvních výzev. Během podzimu jsme ho naplnili daty, hlavně z úrovně Dohody o partnerství. Nyní čekáme, až řídicí orgány do systému vloží data za jednotlivé operační programy,“ řekla Letáčková.

První výzvy mohou však resorty, pod které spadají operační programy, vyhlašovat až po jejich schválení Evropskou komisí. To by se mělo stát na přelomu dubna a května.

Ostrý start ani samotné fungování systému podle Letáčkové vyšetřování policie nemůže ohrozit. Policie reagovala na předběžné závěry auditu ministerstva financí, podle nichž provázelo výběrové řízení množství chyb. MMR s tím nesouhlasí. „Se závěry první části auditu se neztotožňujeme, k většině jsme předkládali protiargumenty,“ řekla Letáčková a dodala, že dodavatel softwarového řešení Tesco SW uspěl v konkurenci sedmi firem. „Ministerstvo zvolilo ekonomicky nejvýhodnější nabídku,“ uvedla. Ve výběrové komisi zasedalo devět lidí z několika ministerstev a odborníci.

Problémy se systémem podle náměstkyně neodhalilo ani předchozích 23 auditů a kontrol, včetně jiného auditu zadávaného ministerstvem financí. „V minulosti jsme nechali udělat i znalecký posudek na předpokládanou cenu, ze kterého vyplynulo, že cena je v místě a čase obvyklá,“ dodala Letáčková.

Monitorovací systém evropských strukturálních a investičních fondů (ESIF) pro programové období 2014-2020 (MS2014+) nahrazuje nynější tři rozdílné systémy řízené třemi ministerstvy. Do systému budou žadatelé o dotaci zadávat své žádosti. Řídicí orgány prostřednictvím systému budou vyhlašovat jednotlivé výzvy a přijímat konkrétní projekty.

Výběrové řízení na tvorbu systému, poskytování služeb a servisní podpory a rozvoj aplikace v roce 2013 vyhrála za 567 milionů korun společnost Tesco SW. Za samotnou aplikaci MMR vyplatilo zhruba 49 milionů korun, vybudování záložního pracoviště vyšlo na 108 milionů korun. Za pořízení hardwaru a infrastruktury serverovny zaplatilo MMR 160 milionů korun, na dalších 3,594 milionu korun vyjde roční provoz počítačů a serverů. Všechny částky jsou bez DPH. Systém MS2014+ by měl, byť po roce 2020 v omezené míře, fungovat do roku 2030.

 

Zdroj: ČTK

Monitorovací systém evropských fondů je připraven zahájit provoz Foto: Profimedia.cz

reklama

Další články

  1. Hodinky od Apple zatím nesmí na švýcarský trh

    Byznys ·

    Ve Švýcarsku zatím nemůže americká společnost Apple uvést na trh své nové chytré hodinky Apple Watch, a to nejméně do konce letošního roku. Důvodem je spor o právo na …

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.