MOL dodá do státních rezerv naftu za téměř 230 milionů korun

Maďarská ropná společnost MOL vyhrála veřejný tendr Správy státních hmotných rezerv (SSHR) na dodávku nafty. MOL tak dodá do českých státních rezerv naftu za skoro 230 milionů korun bez DPH. Celkem se jedná o 20 milionů litrů motorové nafty pro arktické nebo extrémně zimní klima. Uvedla to mluvčí SSHR Edita Pechalová. 

„Smlouva je uzavřena na dva roky s tím, že cena zakázky se bude nepatrně měnit, a to v závislosti na kurzu amerického dolaru. Nafta je určena do dlouhodobého uložení a nesmí být starší 60 dnů ode dne výroby. Musí být dodána bez obsahu biosložek,“ uvedla Pechalová.

SSHR na začátku dubna oznámila, že Česko přestalo plnit evropskou směrnici o výši nouzových zásob ropy a ropných produktů, když má zásoby na 87 dní. Evropská unie požaduje po státech, které ropu netěží, aby měly zásoby těchto produktů minimálně na 90 dní.

Správa odůvodňuje pokles zásob rostoucí ekonomikou a zvýšením dovozu benzinu do ČR. Aktuální nákup podle Pechalové tuto statistiku mírně vylepší, nad požadovanou hodnotu se ale Česká republika podle ní stále nedostane. Předseda SSHR Pavel Švagr dodal, že proto, aby Česko směrnici znovu splňovalo, potřebuje od vlády více peněz. SSHR do zásob počítá i zhruba dvoudenní zásobu nafty, kterou ČR postupně převáží zpět ze skladu zkrachovalé společnosti Viktoriagruppe v bavorském Kraillingu.

Švagr upozorňoval na tenčící se zásoby ropných produktů několikrát. Loni v srpnu řekl, že od začátku roku 2016 klesly zásoby těchto komodit v ČR z 95 na 91 dnů. Ministerstvo financí tehdy uvedlo, že žádá po SSHR přípravu střednědobé koncepce skladby nouzových zásob ropy a ropných produktů.

SSHR schraňuje různé komodity pro případ krizových stavů jako jsou záplavy, válečné konflikty či zastavení dodávek klíčových surovin. Ve vlastních či pronajímaných skladech drží zásoby například ropy, leteckého petroleje, potravin a léků.

 

 

Zdroj: ČTK

 

 

MOL dodá do státních rezerv naftu za téměř 230 milionů korun Foto: Emilio100 / Shutterstock.com

reklama

Další články

 1. KLDR znovu provokuje, odpálila další raketu

  Společnost ·

  Severní Korea dnes odpálila neidentifikovatelnou střelu. Podle tiskových agentur o tom bez dalších podrobností informovali zástupci jihokorejské armády. Raketa byla vy…

 2. Rusko skupuje americký dluh

  Byznys ·

  Rusko v poslední době skupuje stále více amerických dluhopisů. Jen v březnu koupila země americké státní dluhopisy za 13,5 miliardy dolarů. Podle americké televize CNN…

 3. Trump má nejnižší podporu od nástupu do funkce

  Společnost ·

  Podpora prezidenta Donalda Trumpa ze strany americké veřejnosti klesla na nejnižší úroveň od jeho lednové inaugurace. V průzkumu agentury Ipsos, který zveřejnila agent…

 4. BBC: Švédsko pozastavilo stíhání Assange

  Společnost ·

  Švédská prokuratura zastavila vyšetřování zakladatele portálu WikiLeaks Juliana Assange, kterého stíhala kvůli údajnému znásilnění. Rozhlasové vysílání BBC World Servi…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.