Měny, které si v roce 2016 příliš dobře nevedly

Mnozí si přejí, aby už rok 2016 skončil. Takové přání má jistě například Egypt nebo Venezuela, jejichž měna se letos dramaticky propadala. Podívejte se na měny, které se v roce 2016 otřásly v základech.

Egyptská libra: -59 % vůči dolaru

Egypt v listopadu  devalvoval svou měnu o 47,7 procenta a oznámil, že zavádí režim volně plovoucího kurzu. Opatření bylo součástí snahy o zmírnění své hluboké hospodářské krize a získání nouzového úvěru od Mezinárodního měnového fondu (MMF). Egyptská libra se okamžitě propadla vůči americkému dolaru o 48 procent. Od té doby pak klesla ještě více a rok 2016 uzavře o 59 procent méně vůči dolaru.

Nigerijská naira: -37 % vůči dolaru

Po většinu roku 2016 bojovala Nigérie s nízkými cenami ropy. Tento trend pak dostal její měnu pod tlak. Země je totiž na příjmech z těžby ropy závislá, tvoří 70 procent vládních příjmů. Tamní ekonomika byla také zasažena militantními útoky. Mnohé z nich cílily právě na ropný průmysl. Naira tak bude na konci roku 2016 ztrácet 37 procent vůči americkému dolaru.

Turecká lira: -18 % vůči dolaru

Bezprostředně po červencovém pokusu o převrat se turecká lira propadla o 6 procent. Její pád pak pokračoval  v průběhu druhého pololetí roku, když ratingové agentury S&P a Moodys snížily hodnocení úvěrové spolehlivosti Turecka z investičního do spekulativního pásma. Turecko také v uplynulém desetiletí nashromáždilo obrovské zahraniční dluhy. MMF a další pozorovatelé varují Ankaru, že její závislost na cizích penězích je neudržitelná. Lira na konci prosince ztrácí 18 procent vůči americkému dolaru.

Britská libra: -17 % vůči dolaru 

Výsledek červnového referenda, kde se Britové rozhodli vystoupit z Evropské unie, poslal britskou libru strmě dolů. Libra po referendu klesla vůči dolaru na nejnižší úroveň za více než 30 let. Od té doby se situace sice trochu uklidnila, stále ale britská měna ztrácí 17 procent vůči americkému dolaru. Ukázala se tak být hlavní obětí celého hlasování o brexitu.

Mexické peso: -17 % vůči dolaru 

Mexické peso poznamenala prezidentská kampaň a následné vítězství Donalda Trumpa v amerických volbách. Trumpova negativní rétorika vůči mexickému obchodu a přistěhovalcům pomohla stlačit mexickou měnu o 17 procent níže vůči americkému dolaru. Tamní centrální banka v listopadu zvýšila úrokové sazby za účelem peso podpořit.

Argentinské peso: -17 % vůči dolaru

Druhá největší ekonomika Latinské ekonomiky, Argentina, také sváděla v roce 2016 určité boje. Zatímco klíčové reformy zvýšily naděje na návrat k růstu, ekonomika země se v roce 2016 snížila o 1,8 procenta. Klesly také reálné mzdy a inflace podle MMF dosáhla téměř 40 %. Peso ztratilo 17 procent vůči dolaru.

Venezuelský bolivar: ...radši nemluvit...

Venezuela trpí extrémní ekonomickou krizí. Země se potýká s nedostatkem potravin i léků. MMF očekává, že tamní inflace v příštím roce vzroste o 1660 %. Podle neoficiální webové stránky dolartoday.com, která sleduje směnný kurz v zemi, se bolivar propadl vůči americkému dolaru o 71 %.

 

 

Zdroj: CNN, Zet

Měny, které si v roce 2016 příliš dobře nevedly Foto: shutterstock.com - ilustrační foto

reklama

Další články

  1. 2016: Tyto velké ekonomiky letos trpěly nejvíce

    Byznys ·

    Tři z deseti největších světových ekonomik končí letošní rok v horší kondici, než s jakou do něj vstoupily. Podle serveru americké televize CNN však z toho mohou vinit…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.