MMF znovu vyzývá k opatřením na podporu světové ekonomiky, ta může totiž vykolejit

Mezinárodní měnový fond (MMF) včera vyzval k opatřením, které by vedly k podpoření světové ekonomiky. První náměstek výkonné ředitelky fondu David Lipton uvedl, že se ekonomika navzdory pokračování hospodářského oživení nachází v delikátní fázi a čelí vzrůstající hrozbě vykolejení.

„Je na čase rázně podpořit hospodářskou aktivitu a postavit světovou ekonomiku na silnější základy,“ prohlásil Lipton na včerejší konferenci americké Národní asociace podnikových ekonomů (NABE) ve Washingtonu. Za nejnovějšími obavami o světovou ekonomiku podle něj stojí výkyvy na finančních trzích a nízké ceny komodit.

Lipton rovněž upozornil, že mezi nejvíce znepokojivé známky problémů světové ekonomiky patří útlum globálního pohybu kapitálu a obchodní výměny. Jeho obavy podle listu Finacial Times podtrhují včerejší slabé údaje o vývoji čínského zahraničního obchodu. Podle těch se čínský vývoz v únoru propadl o více než čtvrtinu kvůli slabší světové poptávce po výrobcích ze zpracovatelského průmyslu. Výrazný pokles zaznamenal rovněž čínský dovoz, který byl zasažen poklesem čínské poptávky po komoditách.

MMF v lednu snížil odhad letošního růstu světového ekonomiky na 3,4 procenta z dříve předpokládaných 3,6 procenta. Již tehdy přitom poukázal na výrazně slabší obchodní výměnu s Čínou i na negativní důsledky nižších cen komodit. Odhad globálního růstu pro příští rok fond snížil rovněž o 0,2 procentního bodu, a to na 3,6 procenta.

 

 

Zdroj: ČTK

MMF znovu vyzývá k opatřením na podporu světové ekonomiky, ta může totiž vykolejit Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.