MMF vyzval eurozónu k podpoře ekonomiky a reformám

Eurozóna by měla učinit další strukturální reformy a opatření na podporu ekonomiky. V pondělí ji k tomu vyzval Mezinárodní měnový fond (MMF). Očekává se, že hospodářský růst zemí platících eurem, by měl v příštím roce dosáhnout 1,7 %. To je o 0,2 procentního bodu více, než předpovídá prognóza pro letošní rok. MMF označil za neuspokojivé střednědobé vyhlídky růstu.

Ekonomika eurozóny teď podle fondu těží z nízkých cen ropy, slabšího eura a stimulačních opatření ze strany Evropské centrální banky (ECB). Potenciální hospodářský růst ve střednědobém výhledu však MMF odhaduje pouze na zhruba jedno procento, což podle něj není dost na to, aby se v řadě členských zemí snížila nezaměstnanost.

ECB v březnu v rámci snahy o podporu hospodářského růstu a odvrácení deflace v eurozóně spustila takzvané kvantitativní uvolňování měnové politiky, zahrnující rozsáhlé nákupy státních dluhopisů. Banka v rámci tohoto programu, který potrvá nejméně do září příštího roku, podporuje finanční systém 60 miliardami eur měsíčně. MMF tento program podpořil, poukázal ale také na potřebu rozpočtových stimulačních opatření.

Měnový fond nyní mimo jiné doporučuje, aby eurozóna podpořila domácí poptávku a urychlila strukturální reformy, které by zlepšily situaci na trhu práce, zvýšily produktivitu a posílily podnikatelskou důvěru.

„Důležitou oblastí v eurozóně jsou strukturální reformy. Je to oblast, ve které eurozóna zaostává, například ve srovnání se zeměmi OECD. Musíme najít způsob, jak přimět země k rychlejšímu postupu,“ uvedl podle agentury Reuters jeden z představitelů MMF.

 

Zdroj: ČTK

 

MMF vyzval eurozónu k podpoře ekonomiky a reformám Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Fiat Chrysler zaplatí v USA rekordní pokutu

    Byznys ·

    Americké úřady udělily automobilce Fiat Chrysler rekordní pokutu ve výši 105 milionů dolarů. Důvodem jsou chyby při svolávání vozů k opravám. Podle BBC tak mohla firma…

  2. Skotové chtějí další referendum o samostatnosti

    Společnost ·

    Vhledem k politice britského premiéra Davida Camerona je nové referendum o nezávislosti Skotska nevyhnutelné. Prohlásil to jeden z nejváženějších představitelů skotský…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.