MMF varuje, přebytek zahraničního obchodu Německa přispívá k obchodnímu napětí

Váhání Německa při snižování přebytku zahraničního obchodu vede k obchodnímu napětí. Zvyšuje rovněž rizika, jež mohou podkopat globální finanční stabilitu. Ve svém pondělním komentáři o tom v německém listu Die Welt informoval hlavní ekonom Mezinárodního měnového fondu Maurice Obstfeld.

"V zemích s přebytkem (bilance běžného účtu) jako Německo vidíme, v nejlepším případě, nerozhodná opatření, která by působila proti přebytku," napsal Obstfeld.

MMF a Evropská komise již dlouho naléhají na Německo, aby podpořilo domácí poptávku zvýšením mezd a investic, a omezilo tak to, co označují za globální ekonomickou nerovnováhu. Americký prezident Donald Trump od svého zvolení také opakovaně kritizoval Německo za vysoký vývoz.

Obstfeld upozornil, že země jako Spojené státy, u kterých je vnější bilance běžného účtu příliš nízká, by měly omezit rozpočtové deficity, přimět domácnosti, aby více šetřily, a pozvolna normalizovat svoji měnovou politiku.

Naopak země, u kterých je bilance příliš vysoká, jako je Německo, by měly zvýšit vládní výdaje, například investováním do infrastruktury nebo digitalizace, aby tak firmy investovaly více doma než v zahraničí, napsala agentura Reuters.

 

 

Zdroj: ČTK

MMF varuje, přebytek zahraničního obchodu Německa přispívá k obchodnímu napětí Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Firmě Danone prudce klesl zisk i tržby

    Byznys ·

    Producentu mléčných výrobků Danone v ČR loni klesl zisk na 656 000 korun z předloňských 62,8 milionu korun. Tržby se snížily o zhruba 138 milionu korun na 1,3 miliardy…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.