MMF trvá na tom, aby EU snížila „neudržitelný“ řecký dluh

Mezinárodní měnový fond (MMF) nadále trvá na tom, aby evropští věřitelé Řecka v podstatné míře snížili dluhovou zátěž balkánského státu. Ta je podle MMF „vysoce neudržitelná“. Informace vyplývají z memorandu fondu, které včera zveřejnila agentura Reuters. Německo vyjádřilo názor, že snížení řeckého dluhu není v současné době zapotřebí. Spor týkající se řeckého dluhu je komplikací, která brzdí nynější jednání zástupců věřitelů v Aténách o sjednání klíčové revize plnění loňského záchranného programu pro Řecko.

„Navzdory velkorysým ústupkům (eurozóny) ve splácení dluhu a (řeckým) plánům dalších reforem . . . se předpokládá, že dluhová dynamika zůstane vysoce neudržitelná,“ uvádí se v dokumentu MMF. „K obnovení dluhové udržitelnosti je vedle řeckých reforem nutné, aby naši evropští partneři udělali rozhodný krok k dalšímu zmírnění dluhu,“ píše fond.

Německý ministr financí Schäuble však včera znovu řekl, že Řecko úlevu v dluhu nepotřebuje. „Z analýzy udržitelnosti dluhu mi stále nevychází žádná potřeba restrukturalizace dluhu,“ řekl ministr agentuře Reuters a odkázal na ujednání z dohody na záchranném programu z loňského léta: „Pokud bude první revize programu úspěšně dokončena a pak vyvstane potřeba udělat něco s dluhem, pak o tom budeme mluvit. Nyní pro to potřebu nevidím,“ řekl Schäuble.

Německý ministr v minulých dnech konstatoval, že Řecko úlevu od dluhů u eurozóny nepotřebuje, protože je začne splácet nejdříve v příštím desetiletí a splátky úroků mu byly prominuty na deset let. Dokonce i řecký ministr hospodářství Jorgos Statchakis minulý týden připustil, že Atény více než pět let žádné úlevy na dluhu potřebovat nebudou. „Náš dluh je do roku 2022 zvládnutelný,“ uvedl ministr na návštěvě Berlína.

Řecko nyní splácí v podstatě jen dluhy vůči MMF a Evropské centrální bance, o nichž se vyjednávat nemůže. Sám MMF Aténám žádnou úlevu poskytnout nehodlá.

MMF zatím v posledním záchranném programu pro Řecko působí jen jako poradce a nyní se má rozhodnout, zda do něj vstoupí i jako věřitel, což požaduje hlavně Německo. Podle analytiků fond tlačí na Evropu kvůli obavám, že bez zmírnění dluhu by v budoucnu hrozila restrukturalizace dluhu, nebo dokonce řecká platební neschopnost a to by mohlo zasáhnout i jeho pohledávky. Takový finanční výpadek by si MMF nemohl dovolit, protože se chystá sjednat sérii nových úvěrových programů s řadou rozvojových zemí.

Vedle otázky dluhu vedou evropské instituce s MMF v jednáních s Řeckem i spory o předpokládaný schodek řeckých veřejných financí v cílovém roce 2018. EU jej odhaduje na tři procenta hrubého domácího produktu (HDP) zatímco MMF počítá se 4,5 procenta HDP. MMF také předpovídá mnohem nižší primární rozpočtový přebytek, než jakého má Řecko podle dohody dosáhnout, a požaduje proto od Atén důraznější reformy a úsporné kroky.

Řecko a jeho mezinárodní věřitelé včera časně ráno přerušili rozhovory o uzavření revize. Pokračovat v nich budou příští pondělí po skončení jarního zasedání MMF a Světové banky.

 

 

Zdroj: ČTK

MMF trvá na tom, aby EU snížila „neudržitelný“ řecký dluh Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.