MMF se zapojí do záchranného programu pro Řecko, požaduje ale úlevu dluhů

Řecko akceptuje požadavky evropských věřitelů na to, aby se do záchranného programu pro Řecko zapojil také Mezinárodní měnový fond (MMF). Řekl to řecký premiér Alexis Tsipras. Po setkání generální ředitelky MMF Christine Lagardeové s Tsiprasem v Davosu vydal Mezinárodní měnový fond prohlášení, že po Evropské unii bude požadovat odepsání některých řeckých dluhů.

Ještě minulý měsíc Alexis Tsipras účast MMF v programu pomoci odmítal, v posledních dnech však Řecko svůj postoj změnilo. Podle Tsiprase je sice přesvědčeno, že Evropská unie by program dokázala zvládnout sama, podvolilo se ale požadavku několika evropských partnerů.

„Vedly se o tom dlouhé debaty, slyšeli jsme rozdílné názory. Někteří partneři chtěli, aby se zapojil i MMF, a my jsme s tím v zájmu dohody souhlasili. Nyní děláme vše pro naplnění této dohody,“ řekl Tsipras v rámci panelové diskuse na zasedání Světového ekonomického fóra ve švýcarském Davosu.

Tsipras se v Davosu rovněž setkal s Christine Lagardeovou. Měnový fond po jejich setkání zveřejnil prohlášení, že je připraven Řecko podpořit, ale jen pokud evropští partneři Řecku poskytnou výraznou úlevu dluhu.

„Výkonná ředitelka zopakovala, že MMF je připraven Řecko i nadále podporovat v jeho snaze dosáhnout silného hospodářského růstu a udržitelných veřejných financí prostřednictvím důvěryhodného a komplexního střednědobého ekonomického programu,“ uvádí se v prohlášení. „Takový program bude vyžadovat jasnou hospodářskou politiku, stejně jako penzijní reformy a výrazné snížení dluhu od evropských partnerů Řecka, aby se zajistilo, že dluh bude mít trvale sestupnou tendenci.“

Řecký ministr financí Euklidis Tsakalotos už před týdnem svým kolegům z eurozóny řekl, že Atény zapojení MMF do programu přijímají. Silně zadlužené Řecko se loni v létě dohodlo s eurozónou na třetím záchranném programu, v jehož rámci by mělo během tří let obdržet až 86 miliard eur (2,3 bilionu korun). MMF se zatím na financování programu nepodílí kvůli pochybnostem ohledně udržitelnosti řeckého dluhu, jeho zástupci by se ale měli účastnit vyhodnocování postupu řeckých reforem.

Řecký premiér v prosinci řekl, že Evropa disponuje dostatečnou institucionální kapacitou pro řešení svých vnitřních záležitostí, a přístup MMF označil za „nekonstruktivní“. Aténám se zejména nelíbily požadavky MMF na snižování důchodů.

Zapojení MMF do programu ale bylo klíčovou podmínkou Německa, což potvrdil spolkový ministr financí Wolfgang Schäuble, který se účastnil stejné diskuse jako Tsipras. Poukázal na to, že účast MMF si při schvalování dohody s Řeckem vymínil německý parlament i zákonodárné orgány dalších zemí. Žádat nyní Spolkový sněm o změnu této dohody by bylo jako „vstoupit do místnosti plné dynamitu s hořící svíčkou,“ citovala ministra agentura Reuters.

 

Zdroj: ČTK, Zet

MMF se zapojí do záchranného programu pro Řecko, požaduje ale úlevu dluhů Foto: ČTK/AP/Susan Walsh

reklama

Další články

  1. Hračky s tematikou Star Wars vynášejí miliardy

    Byznys ·

    Tržby z prodeje hraček s tematikou Hvězdných válek dosáhly loni ve Spojených státech více než 700 milionů dolarů (17,4 miliardy korun). Staly se tak nejoblíbenějším zb…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.