MMF mění pravidla pro poskytování úvěrů a pomůže tak Ukrajině, Rusko změnu kritizuje

Mezinárodní měnový fond (MMF) kvůli podpoře zemí neschopných splácet dluh zahraničním vládám nebo mezinárodním institucím změnil pravidla poskytování úvěrů. Tato úprava vyhovuje například Ukrajině. Ta totiž dluží tři miliardy dolarů Rusku a musí je zaplatit ještě tento měsíc. Rusko už změnu pravidel MMF kritizovalo. 

„Výkonná rada se včera sešla a dohodla se na změně současné politiky netolerance prodlení se splátkami oficiálním věřitelům,“ uvedl v prohlášení mluvčí fondu Gerry Rice. Podrobnosti podle něj fond zveřejní v příštích dnech.

Ukrajina dluží Rusku tři miliardy dolarů ve formě eurobondů se splatností 20. prosince. Rusko odmítlo přistoupit na to, aby byl tento dluh zahrnut do jednání o restrukturalizaci ukrajinského dluhu, které vedla Ukrajina se soukromými vlastníky dluhopisů. Rusko jej totiž nepovažuje za komerční dluh, ale za oficiální státní pomoc, která by měla být splacena beze zbytku.

Restrukturalizace ukrajinského dluhu je součástí záchranného programu v objemu 40 miliard dolarů (992,7 miliardy korun), na němž se Ukrajina letos dohodla s MMF. Prodlení se splátkami dluhu by pro Kyjev bylo nebezpečné, protože MMF podle dosavadních pravidel nemůže dál poskytovat pomoc zemím, které svým oficiálním věřitelům včas nesplácejí závazky. Oproti tomu prodlení ve splátkách soukromým věřitelům MMF toleroval.

Rusko už avizovanou změnu kritizovalo. „Rozhodnutí změnit pravidla se zdá být uspěchané a zaujaté,“ řekl ruský ministr financí Anton Siluanov. „Bylo přijato výlučně k újmě Ruska a s cílem legalizovat nesplácení dluhu ze strany Kyjeva,“ citovala ministra agentura Reuters. Rusko se podle něj chystá postavit Ukrajinu kvůli zmíněným dluhopisům před soud.

Ruský prezident Vladimir Putin v listopadu přišel s nečekanou nabídkou, která by Ukrajině umožnila rozložit dlužné splátky ve výši jedné miliardy dolarů do tří let, pokud za ně Západ poskytne záruky. Ukrajina ale na nabídku neodpověděla.

Siluanov včera prohlásil, že Rusko bude požadovat, aby status ukrajinského dluhu potvrdila rada ředitelů MMF. „Vedení MMF nám potvrdilo oficiální status dluhu,“ řekl ministr. „Nyní zamýšlíme iniciovat setkání rady ředitelů fondu kvůli formálnímu potvrzení statusu dluhu,“ uvedl.

MMF se rozdíly ve svém přístupu v otázce dluhu oficiálních a soukromých věřitelů zabýval ve studii z roku 2013. Tehdy konstatoval, že rozdílné standardy by mohly vést k situaci, kdy by jeden či více státních věřitelů mohli zablokovat podporu zemi, která se ocitla ve finanční tísni.

Podle analytika institutu Oxford Economics v Londýně Gabriela Sternea fond se změnou otálel dlouho, její načasování ale „zavání oportunismem“.

„Je to další nešťastný příklad toho, kdy politická potřeba západní Evropy nahlodává důvěryhodnost a soudržnost politiky MMF pro řešení krize,“ citovala Sternea agentura Reuters.

 

 

Zdroj: ČTK

MMF mění pravidla pro poskytování úvěrů a pomůže tak Ukrajině, Rusko změnu kritizuje Foto: Mark Van Scyoc / Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.