MMF má stále zájem podílet se na řecké záchraně, o snížení dluhu ale neuvažuje

Mezinárodní měnový fond (MMF) má stále velký zájem podílet se na stávajícím záchranném programu pro Řecko. Novináře o tom ve čtvrtek inormoval před jednáním ministrů financí zemí eurozóny nizozemský ministr a předseda euroskupiny Jeroen Dijsselbloem. Záměry fondu mu potvrdila generální ředitelka MMF Christine Lagardeová.  

„Vynakládají velké úsilí, aby součástí (programu) byli,“ řekl Dijsselbloem o měnovém fondu. Zdůraznil ale také, že podmínky MMF pro účast jsou jasně dané a jsou jimi věrohodné řecké reformy, věrohodný fiskální vývoj v zemi, ale také věrohodná udržitelnost zadlužení Řecka.

Fond je totiž přesvědčen, že předpoklady Atén a evropských institucí o vývoji řeckého hospodářství jsou příliš optimistické a že hospodářská obnova země nebude bez dluhové úlevy dlouhodobě udržitelná. Eurozóna se shodla na opatřeních jako je prodloužení splátek a podobně, o redukci nominální výše řeckého dluhu ale neuvažuje.

Dokončena stále není druhá prověrka řeckého programu, připomněl Dijsselbloem. Je podle něj v zájmu všech, aby se věřitelské instituce do Atén co nejrychleji vrátily. Při příchodu také podotkl, že se svým řeckým kolegou Euklidisem Tsakalotosem je v pravidelném telefonickém kontaktu.

„Mluvíme o stávajícím stavu a možnostech, jak se posunout kupředu. Dnes si poslechneme jeho i evropské instituce a uvidíme, jak ten proces znovu rozběhnout,“ uvedl ve čtvrtek šéf euroskupiny, tedy ministrů financí zemí eurozóny.

Pro co nejrychlejší dokončení druhé prověrky, která umožní odblokovat další část pomoci, se při příchodu vyslovil i eurokomisař pro hospodářské a měnové otázky Pierre Moscovici. „Úspěch programu závisí na pokračování dohodnutých reforem, a proto je dokončení prověrky zásadní,“ řekl na závěrečné tiskové konferencu šéf stabilizačního mechanismu ESM Klaus Regling. Doplnil, že ESM a jeho fond EFSF přijaly všechny kroky potřebné ke krátkodobé dluhové úlevě Řecka.

Také Dijsselbloem po jednání před novináři zdůraznil, že rychlé dokončení druhé prověrky je „v zájmu všech“ a ministři ve čtvrtek Atény i věřitelské instituce vyzvali k urychlení práce a návratu expertů do Řecka k dalšímu kolu jednání. Podle Moscoviciho ve čtvrtek na potřebě rychlého dokončení prověrky panovala všeobecná shoda.

Německý ministr financí Wolfgang Schaüble před novináři poznamenal, že prověrka měla být hotova už na konci loňského roku a zatím stále není nic nového. Od čtvrteční schůzky tak podle něj není možné čekat žádné „vzrušující závěry“.

 

 

Zdroj: ČTK

MMF má stále zájem podílet se na řecké záchraně, o snížení dluhu ale neuvažuje Foto: YiAN Kourt / Shutterstock.com: Předseda euroskupiny Jeroen Dijsselbloem

reklama

Další články

 1. Rusko neočekává rychlé zlepšení vztahů s USA

  Společnost ·

  Rusko nemá žádné iluze, že během vlády prezidenta Donalda Trumpa dojde k rychlému tání ve vztazích mezi Ruskem a USA. Na půdě ruského parlamentu to ve středu uvedl tam…

 2. USA loni shodily více než 26 tisíc bomb

  Společnost ·

  Spojený státy loni shodily nejméně 26 171 bomb. Data vycházejí z článku zveřejněném portálem The Independent, které vypracoval Micah Zenko z Rady pro zahraniční vztahy…

 3. Zákon o střetu zájmů vstupuje v platnost

  Byznys ·

  Ve Sbírce zákonů dnes vychází novela zákona o střetu zájmů, který tím vstupuje v platnost. Část zákona, která postihuje podnikání vicepremiéra a ministra financí Andre…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.