MMF bude spolupracovat s čínským projektem konkurujícím Světové bance

Ředitelka Mezinárodního měnového fondu (MMF) Christine Lagardová podle BBC uvedla, že MMF bude rád spolupracovat s nově vznikající Asijskou infrastrukturní investiční bankou (AIIB). Do projektu vedeného Čínou se už zapojilo na třicet zemí včetně Velké Británie, Itálie nebo Francie.

Mohlo by vás zajímat

Lagardeová uvedla, že existuje velký prostor pro spolupráci obou institucí na poli infrastrukturních investic. Spojené státy americké nicméně kritizovaly Velkou Británii a další své spojence za podporu AIIB. Podle USA jde o projekt konkurující Světové bance, který má sloužit Číně k tomu, aby posílila svůj vliv v regionu. Bílý dům doufá, že Velká Británie "použije svůj hlas k tomu, aby přispěla k zavedení vysokých standardů v AIIB."

Jednotlivé státy mají čas do 31. března, aby se rozhodly, zda se k projektu AIIB připojí. Zatím tak kromě Velké Británie, Francie a Itálie učinil také například Nový Zéland nebo Švýcarsko.

Čína založila AIIB v roce 2014 a vložila do projektu většinu ze základního kapitálu čitajícího 50 miliard amerických dolarů.

 

 

Zdroj: BBC

MMF bude spolupracovat s čínským projektem konkurujícím Světové bance Foto: shutterstock.com - Christine Lagardeová

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.