MMF: Americká cla poškodí nejen obchodní partnery, ale i USA

Dovozní cla zavedená Spojenými státy na ocel a hliník pravděpodobně způsobí hospodářské škody obchodním partnerům, ale i samotné ekonomice USA. Uvedl to v pátečním prohlášení Mezinárodní měnový fond (MMF), který současně vyzval země, aby vyřešily obchodní spor bez toho, aby sáhly k odvetným opatřením.

„Dovozní omezení, která oznámil prezident USA (Donald Trump) pravděpodobně způsobí škody nejen mimo USA, ale také samotné americké ekonomice, včetně jejího zpracovatelského a stavebního sektoru, které jsou velkými uživateli hliníku a ocele,“ uvedl MMF ve stručném prohlášení.

MMF zatím nevypracoval zprávu o dopadech cel. Fond v současné době pracuje na aktualizaci své globální ekonomické prognózy, která má být zveřejněna na dubnovém výročním zasedání 189 členských zemí. V lednu MMF zlepšil výhled růstu globální ekonomiky na letošní i příští rok o 0,2 procentního bodu na 3,9 procenta.

„Obáváme se, že opatření navržená USA de facto rozšíří podmínky, za kterých země používají jako důvod širšího omezení dovozu obavy o národní bezpečnost,“ dodal mluvčí MMF Gerry Rice.

Trump ve čtvrtek prohlásil, že příští týden oznámí zavedení cel ve výši 25 procent na dovoz ocele a deseti procent na dovoz hliníku. Cla mají ochránit pracovní místa v USA.

Evropská unie v pátek varovala, že v případě uvalení cel zavede odvetná opatření. Francie označila zavedení cel za nepřijatelné a Čína vyzvala Trumpa ke zdrženlivosti. Kanada, která je největším dodavatelem ocele a hliníku do USA, oznámila, že pokud se jí dotknou americká cla, podnikne protiopatření, napsala agentura Reuters.

 

 

Zdroj: ČTK

MMF: Americká cla poškodí nejen obchodní partnery, ale i USA Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Na GDPR se chystá přes 80 % českých firem

    Byznys ·

    Přes 80 procent podnikatelů se již připravuje na nově ukládané povinnosti vyplývající z evropské směrnici o ochraně osobních údajů (GDPR). Ta by měla vstoupit v platno…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.