„Mým tajným snem bylo studovat užité umění,“ říká Petra Wendelová

Učila statistiku na Harvardu, byla investiční bankéřkou a úspěšnou manažerkou. Cesta k této kariéře ale pro Petru Wendelovou nebyla přímá. V dětství toužila studovat uměleckou školu a být grafičkou nebo designérkou. Proč se nakonec rozhodla jít po dráze finančnictví prozradila mentorovi a bývalému prezidentovi společnosti Microsoft pro Evropu Janu Mühlfeitovi v pořadu Myšlení první ligy.

Projevila se vaše láska k číslům už v dětství?

To si nemyslím. Můj tajný sen, který jsem se pokoušela neúspěšně realizovat bylo studovat užité umění. Na UMPRUM bylo ale velmi obtížné se dostat bez předchozí specializované přípravy, takže druhá volba po gymnáziu byla Vysoká škola ekonomická statistiky. Oba rodiče byli statistici a já jsem měla ráda matematiku, byla jsem k ní vedená a vystudovala jsem tento obor, za což jsem vděčná.

Uspěla jste jako učitelka, manažerka i expertka v mezinárodních korporacích. Povězte nám o tom něco? V čem byste tyto pozice srovnala?

Na Harvardu jsem přednášela statistiku. To byl poměrně nenáviděný předmět mezi ekonomy, protože je to kvantitativní disciplína a řadu lidí odpuzuje. Dlouho koluje historka, jak se jeden velmi pečlivý student při výkladu vícenásobného korelačního počtu dokonce pozvracel.
Po návratu z Harvard Business School strávila ve škole ještě asi rok jako odborný asistent. Tenkrát jsem získala od harvardské univerzity právo používat jejich case studies. To bylo tenkrát něco naprosto neznámého v českém univerzitním prostředí. Mě se povedlo do té statistiky, která se jinak zabývala vazbou mezi hmotností zajíce a délkou jeho uší, což z hlediska ekonomických aplikací nebylo nijak vzrušivé, dotáhnout konkrétní ekonomické, korporátní, živé příběhy na téma teorie her ekonomické statistiky.

Práce v mezinárodních korporacích je těžko srovnatelná s akademickou kariérou. Důvod, proč jsem odešla z vysoké školy, byl i v tom, že jsem chtěla zažít reálnou ekonomiku, nejen o ní vyprávět na příbězích vyčtených z knih.

Jak bylo těžké se prosadit jako žena v mezinárodních korporacích?

 Má to asi dvě roviny- vnější a vnitřní. Působila jsem v investičním bankovnictví, byla jsem obchodník s cennými papíry, expertka na firemní finance, partnerka v oblasti M&A poradenství. To je prostředí, ve kterém se pohybuje extrémně málo žen. Spatřovala jsem v tom určitou výhodu ve vztahu ke klientům protože tím, že tam bylo málo žen, tak byla každá z nich relativně snadno zapamatovatelná. V tom se domnívám, že byla určitá výhoda. Z toho vnitřního pohledu je ale samozřejmě ta práce extrémně náročná. Ten život, kde je na prvním místě klient, na druhém firma a až na třetím vaše soukromí to je něco, co je pro ženu velmi obtížně skloubitelné s klasickým modelem ženské role.

 

 

Článek obsahuje pouze část rozhovoru. Celý rozhovor Jana Mühlfeita s Petrou Wendelovou si můžete poslechnout v playeru výše.

Pravidelné rozhovory s hosty rozvojového kouče, mentora a také bývalého prezidenta společnosti Microsoft pro Evropu Jana Mühlfeita na téma osobního rozvoje uvádíme v pořadu Myšlení první ligy na rádiu ZET každé pondělí po 10:45. 

 

Zdroj: Zet

„Mým tajným snem bylo studovat užité umění,“ říká Petra Wendelová Foto: Petra WENDELOVÁ a Jan MÜHLFEIT; Zdroj: Zet

reklama

Další články

 1. Americký Boeing prodá Íránu 100 letadel

  Byznys ·

  Írán se dohodl s americkým výrobcem letecké techniky Boeing, že od něj koupí 100 letadel. V rozhovoru s televizí CNN to o tom informoval íránský ministr dopravy Abbás …

 2. Volkswagen ukončí výrobu více než 40 modelů

  Byznys ·

  Německý automobilový koncern Volkswagen přestane v příštích letech vyrábět více než 40 modelů automobilů. S odvoláním na nejmenované zdroje to napsal německý list Hand…

 3. Pět nejutajovanějších jednotek vojenské historie

  Společnost ·

  Největší výhodou ve válce je utajení. V některých případech je dobré své elitní vojáky udržet v tajnosti před nepřítelem a veřejností. Internetový magazín Business Ins…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.